Затримання Павла Дурова в Парижі: керівника Telegram підозрюють у зв’язках зі злочинною діяльністю

Павло Дуров

Павло Дуров. Фото:Albert Gea/ Reuters

Керівника Telegram Павла Дурова було заарештовано в суботу ввечері в аеропорту Ле-Бурже поблизу Парижа. Це сталося після того, як французькі слідчі видали ордер на обшук у зв’язку з кількома злочинами, пов’язаними з його популярною службою зашифрованих повідомлень. Про це повідомляють Rеuters та France Presse з посиланням на джерела, близькі до справи.

39-річного французько-російського мільярдера затримали між 19:30 і 20:00 у терміналі аеропорту, куди він прибув з Баку (Азербайджан). За словами джерел, Дуров планував провести вечір у Парижі та повечеряти в місті.

Затримання Дурова викликало значний резонанс у слідчих колах, які були здивовані його рішенням прибути до Франції, знаючи, що його розшукують. В неділю Дуров має постати перед судом.

Ордер на обшук був виданий французьким Офміном — організацією, яка бореться з насильством щодо неповнолітніх. Дурова підозрюють у відмові співпрацювати з владою та неадекватній модерації контенту на платформі Telegram, що дозволило використовувати сервіс для злочинної діяльності, включаючи шахрайство, торгівлю наркотиками, кібербулінг та організовану злочинність.

“Безкарності Telegram покладено край,” – заявив один зі слідчих, висловлюючи подив з приводу того, що Дуров вирішив приїхати до Парижа, можливо, через відчуття безкарності.

Павло Дуров, народжений у Санкт-Петербурзі, має громадянство Росії, Об’єднаних Арабських Еміратів, Франції та Сент-Кітс і Невіс. Він є співзасновником соціальної мережі «ВКонтакте» і месенджера Telegram. Дуров залишив Росію у 2014 році і нині посідає восьме місце в рейтингу найбагатших росіян за версією Forbes, із статками у 15,5 мільярда доларів.

Сервіс Telegram, запущений у 2013 році Дуровим разом із братом Миколою, позиціонується як платформа з високим рівнем захисту даних, що протистоїть американським компаніям, які експлуатують персональні дані користувачів. Telegram зобов’язується ніколи не розкривати інформацію про своїх користувачів.

В одному з рідкісних інтерв’ю, яке він дав у квітні минулого року в Дубаї, Дуров розповів, як йому прийшла ідея створити сервіс зашифрованих повідомлень після того, як на нього чинили тиск російська влада під час роботи над «ВКонтакте». Після цього він намагався оселитися в різних містах, включаючи Берлін, Лондон, Сінгапур і Сан-Франциско, але зрештою вибрав Дубай через сприятливе бізнес-середовище.

Сьогодні Telegram налічує понад 900 мільйонів користувачів і, як очікується, досягне мільярда активних користувачів вже за рік. Платформа часто піддається критиці за сприяння поширенню фейкових новин, ненависті, а також екстремістського контенту, оскільки вона дозволяє створювати великі групи до 200 000 людей.

НОВИНИ