голова МВФ Крісталіна Георгієва Фото: Fadel Senna / AFP / Getty Images
Світ опинився на межі кризи низького економічного зростання та високої заборгованості, що може призвести до скорочення ресурсів урядів для вирішення нагальних соціальних та економічних проблем. Внаслідок цього зростатиме невдоволення населення.
Про це заявила голова Міжнародного валютного фонду (МВФ) Крісталіна Георгієва під час прес-конференції на щорічних зборах МВФ і Світового банку у Вашингтоні.
Прогноз уповільнення економіки
«Ми очікуємо, що світова економіка зростатиме на 3,2% у 2024 році, а протягом наступних п’яти років це уповільниться до 3,1% на рік, що є найнижчим середньостроковим прогнозом за останнє десятиліття», — повідомила Георгієва.
Попри те, що економічне зростання залишається на позитивній території, вона відзначила, що глобальне відчуття стабільності під загрозою. За її словами, торгівля більше не є рушієм економічного розвитку, і світ дедалі більше фрагментується економічно.
Вплив заборгованості
Однією з ключових проблем, на які звернула увагу Георгієва, є глобальний державний борг, який вже цього року перевищить 100 трильйонів доларів, що є рекордним показником і становитиме 93% світового ВВП. Очікується, що до 2030 року цей показник наблизиться до 100% ВВП, що означає менші можливості для інвестицій у вирішення таких довгострокових проблем, як зміна клімату.
«Світ ризикує застрягти в ситуації низького зростання та високого боргу. Це призведе до зниження доходів, менших можливостей для створення робочих місць та обмежених ресурсів для соціальних програм», — наголосила Георгієва.
Шляхи вирішення
МВФ окреслив два ключові пріоритети для вирішення цієї проблеми: забезпечення плавного зниження інфляції та подолання зростаючого боргу.
- Інфляція: Важливо, щоб інфляція повернулася до цільового рівня в усіх країнах. Георгієва зазначила, що центральні банки, зокрема Федеральна резервна система США, вже розпочали цей процес, але важливо довести його до кінця, мінімізуючи вплив на ринок праці.
- Борги: Необхідно вживати заходів для поступового зниження фіскальних дефіцитів, відновлюючи фінансові буфери, які були виснажені під час пандемії. За словами Георгієвої, важливо починати ці процеси вже зараз.
- Реформи: Ще одним важливим елементом є реформи, спрямовані на покращення управління та зростання економіки. МВФ вважає, що такі реформи можуть підвищити виробництво до 8% протягом чотирьох років у країнах, що розвиваються.
Прогноз на найближчі роки
МВФ оновив свій прогноз, згідно з яким світова економіка продовжуватиме зростати на рівні 3,2% у 2024 та 2025 роках, але середньостроковий прогноз залишається помірним — 3,1%, що значно нижче від докарантинних показників.
Зростаючий борг і економічне уповільнення становлять серйозний виклик для урядів, які повинні діяти швидко, щоб запобігти погіршенню глобальної фінансової стабільності.