Джамшид Шармахд був страчений в Ірані. Фото: Крістоф Гато / DPA
Влада Ірану в понеділок, попри гостру критику міжнародної спільноти, стратила ірано-німецького дисидента Джамшида Шармада, який перебував у в’язниці з 2020 року. Як повідомляє судовий портал Mizan Online з посиланням на агентства The Guardian та AFP, страта відбулася після остаточного схвалення смертного вироку Верховним судом Ірану.
Джамшиду Шармаху, 60-річному німцю іранського походження, який також має громадянство США, у 2023 році висунули звинувачення у «корупції на землі» за нібито причетність до теракту в мечеті у 2008 році, який забрав життя 14 людей. Іранська влада звинуватила його в керівництві промонархічною групою «Тондар», яку Іран вважає «терористичною організацією». Mizan Online описав Шармаха як «злочинного терориста», який діяв під захистом американських та європейських спецслужб.
«Скандал»: жорстка реакція Німеччини
Страта Джамшида Шармаха викликала хвилю обурення в Німеччині, де влада висловила різкий осуд. Канцлер Олаф Шольц у своєму повідомленні на платформі X (колишній Twitter) назвав страту «скандалом» і наголосив, що Шармаху «навіть не дали шансу захистити себе від висунутих звинувачень». Міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок у своїй заяві засудила «нелюдський режим» Ірану, попередивши, що страта німецького громадянина «матиме серйозні наслідки».
Опозиційні лідери також закликали до рішучих дій. Лідер Християнських демократів Німеччини (ХДС) Фрідріх Мерц назвав страту «жахливим злочином» та заявив, що політика «тихої дипломатії» провалилася. Він наголосив, що «в умовах державного вбивства громадянина Німеччини» відносини з Іраном повинні бути переглянуті. «Іранський посол має бути висланий», — категорично зазначив Мерц.
Питання прав людини на тлі загострення відносин з Іраном
Нагадаємо, що у 2020 році іранська розвідка заявила про арешт Шармаха, звинувативши його у причетності до низки терактів та саботажних акцій на території Ірану. Тегеран не визнає подвійного громадянства, що унеможливило дипломатичний захист Шармаха з боку Німеччини та США.
Цей випадок став черговою гучною подією у відносинах Ірану із Заходом, який звинувачує Тегеран у репресіях проти політичних опонентів та зловживаннях у системі правосуддя.