Путін не готовий до переговорів, навіть після виборів у США-CNN

Президент Росії Володимир Путін бере участь у пленарному засіданні Східного економічного форуму у Владивостоці, Росія, 5 вересня 2024 р.

Президент Росії Володимир Путін. Фото: скріншот з відео

Президент України Володимир Зеленський вважає, що президент Росії Володимир Путін не буде готовий до переговорів, незалежно від того, хто переможе на виборах у США. Ця заява прозвучала в Києві під час його відповідей на запитання журналістів про перспективи переговорів з Москвою. «Все залежить від виборів у США», — сказав Зеленський. Про це повідомляє CNN

Якщо на посаді залишиться Камала Гарріс, яка, ймовірно, продовжить політику адміністрації Байдена, то підтримка України з боку Вашингтона залишиться, хоча можливі і певні розбіжності, наприклад, стосовно використання західної зброї для ударів по території Росії. З іншого боку, Дональд Трамп, котрий також претендує на посаду президента, заявляв про готовність завершити підтримку Києва та пообіцяв «закінчити війну за один день». Запропонований його віцепрезидентом Джей Ді Вансом мирний план перегукується з вимогами Путіна.

Американська політика щодо України справді знаходиться на перехресті шляхів, однак експерти стверджують, що це не обов’язково сприятиме мирним переговорам. За словами експертів, немає жодних ознак, що Росія готова до переговорів, незалежно від того, хто опиниться у Білому домі. «Що саме, на думку Трампа, він може зробити, які у нього важелі впливу — наразі незрозуміло, але я не думаю, що це швидкий процес», — зауважив Томас Грем, експерт з російської зовнішньої політики та науковий співробітник Ради з міжнародних відносин.

Скорочення обсягів військової допомоги США може мати вплив на хід війни, припускають аналітики. Незалежно від обраного президента, Путін, очевидно, намагатиметься використати «політичні розбіжності» в США, а також «тріщини у західній єдності», зазначив Грем в коментарі для CNN.

Потенційні «тріщини» можуть виникнути у вигляді скорочення допомоги США чи меншої ролі країни в НАТО при адміністрації Трампа, а також через внутрішні фінансові виклики для європейських союзників і проросійське керівництво деяких країн-членів НАТО, як-от Угорщини та Словаччини. Відсутність єдності Заходу та спільного бачення з Україною лише зміцнює позиції Путіна.

На думку експертів, масштаб цієї війни занадто великий для того, щоб досягти миру лише шляхом прямих переговорів між Москвою та Києвом, оскільки це конфлікт між Росією та Заходом загалом. Для Путіна «Україна — це лише засіб, кінцева ж мета — обмежити вплив США на міжнародній арені», вважає Джон Лоу, експерт з Росії та Євразії з британського аналітичного центру Chatham House.

Тим часом бойові дії продовжуються на лінії фронту. Україна наразі стикається з дефіцитом живої сили, тоді як Росія, за даними НАТО, зазнала понад 600 тисяч втрат, включаючи вбитих та поранених. У деяких регіонах, зокрема на Донбасі та в Запоріжжі, російські війська здійснюють масовані наступальні дії, намагаючись утриматися на позиціях, зазначають українські командири.

Український парламент цього тижня продовжив військовий стан та загальну мобілізацію на додаткові 90 днів, плануючи залучити до лав армії ще 160 тисяч осіб. Українські командири в інтерв’ю для CNN відзначають, що російська армія має чисельну перевагу в техніці, дронах та живій силі.

«Снаряди є, але як кажуть артилеристи, їх ніколи не вистачає», — зазначив Віталій Міловідов, речник Нацгвардії, який воює на сході України. За його словами, якщо підтримка від США зменшиться, Україна може залишитися вкрай недоозброєною на полі бою. У відповідь на цю загрозу країни Європи намагаються збільшити виробництво боєприпасів.

Втім, навіть якщо США продовжать свою підтримку, Захід не виявляє готовності надати Україні ресурси, необхідні для здійснення рішучих проривів на фронті. «Схоже, що війна продовжуватиметься, можливо, менш інтенсивно, але довго», — припускає Джон Лоу з Chatham House.

Стратегія Путіна також націлена на деморалізацію українців. Росія регулярно атакує цивільну інфраструктуру, зокрема енергосистему, що посилює труднощі для населення перед зимовими холодами.

Попри все, українці залишаються непохитними після трагедій у Бучі, Маріуполі, масових вбивств цивільних та примусових депортацій дітей. Президент Зеленський закликає до підтримки обидві партії в США і наголошує, що будь-який мир за рахунок поступок не принесе справедливого вирішення конфлікту.

НОВИНИ