Камала Гарріс і Дональд Трамп Фото: Shutterstock/Gage Skidmore
Напередодні президентських виборів у США 5 листопада більшість опитувань прогнозує запеклу боротьбу між кандидатами, де Дональд Трамп має перевагу в ключових штатах. Однак два нові опитування вказують на можливу перемогу демократки Камали Гарріс навіть у штатах, де раніше домінували республіканці.
Згідно з опитуванням компанії Selzer для видання Des Moines Register/Mediacom, оприлюдненим у вихідні, Гарріс може несподівано перемогти в Айові. У дослідженні, проведеному серед 808 ймовірних виборців з 28 по 31 жовтня (похибка 3,4%), Гарріс випереджає Трампа на три відсотки — 47% проти 44%. Для контексту, у вересневому опитуванні Selzer Трамп випереджав Гарріс на 4%, а в червні – на цілих 18%.
Великий вплив на результат у штаті мають незалежні виборці, жінки та старші американці. Серед жінок віком від 65 років Гарріс підтримують 63% проти 28% за Трампа, а серед чоловіків цієї ж категорії вона має невелику перевагу — 47% проти 45%.
Чому Айова важлива?
Айова не вважалася «полем битви» на цих виборах, оскільки Трамп виграв цей штат у 2016 та 2020 роках. Проте ймовірна перемога Гарріс тут може вказувати на ширші тренди, здатні перекинути ваги на її користь у загальнонаціональній боротьбі.
Наскільки правдиве це опитування?
Опитування компанії Selzer вважаються серед найточніших у США. Зокрема, у 2008 році Selzer першою передбачила перемогу тоді маловідомого Барака Обами на праймеріз у Айові, де він випередив Гілларі Клінтон. Авторитетний статистик Нейт Сільвер оцінює Selzer як друге за надійністю опитувальне агентство в США після New York Times/Siena пише Forbes.
Втім, інші дослідження поки не підтверджують висновків Selzer. Наприклад, опитування Emerson College/RealClearDefense, також проведене в Айові, показує, що Трамп випереджає Гарріс із результатом 53% проти 43%.
Трамп відреагував на нові дані, назвавши результати Selzer неточними і підкресливши, що інші опитування дають йому перевагу. Його кампанія також заявила, що це опитування, як і недавнє дослідження New York Times (де Гарріс випереджає Трампа в чотирьох із семи ключових штатів), нібито мають на меті деморалізувати прихильників Трампа пише The Guardian.
Інноваційне опитування з Великобританії
Інше важливе дослідження провела британська компанія Focaldata. Упродовж останнього місяця вона опитала понад 31 тисячу американських виборців, застосувавши методику МРР — регресійного аналізу з пост-стратифікацією, популярну в Британії після успіху у прогнозуванні втрати парламентської більшості Терезою Мей у 2017 році, пише Politico.
Згідно з Focaldata, Гарріс має високі шанси на перемогу в Мічигані (+5%), Неваді (+2%), Пенсильванії та Вісконсині. Трамп, ймовірно, здобуде перемогу в Джорджії та Північній Кароліні, тоді як результати в Арізоні залишаються невизначеними. Перевага Гарріс пояснюється, зокрема, підтримкою з боку старших жінок білого походження — традиційно консервативної групи виборців. Водночас Трамп посилив свої позиції серед молодших виборців-чоловіків афроамериканського та латиноамериканського походження.
Чи варто довіряти даним Focaldata?
Хоча дані Focaldata підкріплюють позиції демократів, аналітик Джеймс Канагасуріам з обережністю оцінює їхню достовірність, наголошуючи на тому, що невелика перевага Гарріс не гарантує результатів у день виборів.
Метод МРР, хоча й здобув популярність у британській політиці, не позбавлений недоліків. Експерт Джо Твіман, колишній аналітик YouGov, пояснює, що успіх опитувань залежить від того, наскільки правильно поставлені запитання і як точно відображаються демографічні дані. Тому, якщо методологія буде неточною, жодна складна аналітика не зможе компенсувати потенційні похибки.
Таким чином, хоч прогнози опитувань і демонструють відчутну конкуренцію, вибори залишаються непередбачуваними, а будь-який результат може виявитися сюрпризом для обох таборів.