Китай підтвердив готовність працювати зі Сполученими Штатами на основі взаємної поваги, заявив у середу офіційний Пекін, у той час як Дональд Трамп близький до перемоги на президентських виборах. Проте, за словами аналітиків, Пекін очікує на посилення напруженості у сферах торгівлі, технологій та безпеки, повідомляє Reuters.
“Наша політика щодо США є послідовною,” – заявила представниця МЗС Китаю Мао Нін під час пресконференції в Пекіні, додавши, що Китай і надалі дотримуватиметься принципів взаємної поваги, мирного співіснування та співпраці, вигідної для обох країн.
Однак китайські стратеги вважають, що другий термін Трампа принесе більше різких заяв і, можливо, нових митних обмежень, які можуть суттєво вдарити по економіці Китаю. Деякі експерти припускають, що ізоляціоністська зовнішня політика Трампа створить для Китаю додаткові можливості розширити свій вплив на світовій арені.
“Хоча перемога Трампа не є бажаним для Китаю результатом, вона очікувана, і керівництво країни, ймовірно, прагнутиме підтримувати зовнішній вигляд доброзичливих відносин із Трампом, одночасно зміцнюючи власну позицію на міжнародній арені”, – зазначив Тон Чжао, старший дослідник фонду Carnegie Endowment for International Peace.
Загроза нових мит і політичних обмежень
Одним із найбільших ризиків для Китаю залишається ймовірне повернення до митної війни. Трамп вже оголосив про наміри підвищити мита на китайські товари до 60% і скасувати статус найбільшого торгового партнера для Китаю, що може підірвати китайську економіку, яка наразі бореться з внутрішніми викликами.
“Пекін особливо побоюється відновлення митної війни, адже наразі Китай стикається із значними економічними труднощами всередині країни,” – зазначив Чжао.
Очікується також, що Трамп може пришвидшити процес роз’єднання технологічних та виробничих ланцюгів, що стане новим випробуванням для зростання економіки Китаю та стабільності в країні. У відповідь Пекін, імовірно, прискорить програми з досягнення технологічної та економічної незалежності та шукатиме зміцнення відносин з такими країнами, як Росія.
“Китай, ймовірно, розробить чіткий перелік можливих поступок для переговорів з Вашингтоном, сподіваючись, що Трамп зосередиться на внутрішніх питаннях США, дозволяючи Пекіну впорядкувати власні економічні проблеми,” – вважає професор університету Гонконгу Браян Вонг, фахівець з геостратегії.
Розширення впливу в умовах міжнародного вакууму
За прогнозами експертів, Китай також зміцнюватиме свої позиції в країнах Глобального Півдня, Європі та Північно-Східній Азії, очікуючи від Трампа ізоляціоністської та антиглобалістської політики. У жовтні Китай зумів налагодити діалог з прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді, а також відновив контакти з новим урядом Японії, попри роки напруженості у відносинах.
“Китай очікує, що адміністрація Трампа ще більше дистанціюється від міжнародних угод та зобов’язань, створюючи можливості для Китаю розширити свій вплив там, де виникає вакуум,” – додав Чжао.
На тлі цих змін Тайвань залишається однією з найчутливіших тем. Політика Байдена передбачала тіснішу військову підтримку Тайваню, включно з продажем зброї на суму $2 млрд. На думку китайських аналітиків, Трамп може уникнути такого відкритого підходу щодо Тайваню, орієнтуючись на прагматичну стратегію.
Китай готується до змін у відносинах зі США, маючи на меті зберегти стабільність у регіоні й просувати свій вплив на міжнародній арені.