Фото: getty images
Вашингтон прагне швидко направити Україні кілька мільярдів доларів у вигляді військової допомоги до січня, коли президент Джо Байден складе свої повноваження, повідомляють джерела Reuters. Метою цих дій є зміцнення позицій України перед інавгурацією обраного президента Дональда Трампа 20 січня.
«Адміністрація має намір продовжити зусилля, аби підготувати Україну до максимально сильної позиції», — заявив високопосадовець Білого дому на умовах анонімності.
На тлі критики Трампа щодо допомоги Україні, у Вашингтоні побоюються, що наступна адміністрація може обмежити підтримку Києва. Особливо з огляду на те, що республіканці вже контролюють Палату представників і, можливо, здобудуть більшість у Конгресі. Навесні цього року Конгрес під контролем республіканців затвердив додатковий пакет допомоги Україні, надавши Байдену повноваження передавати зброю з американських резервів. Однак тоді схвалення цієї ініціативи підтримали більше демократів, ніж республіканців.
З виділеної в квітні допомоги ще залишаються 4,3 млрд доларів, до яких додаються 2,8 млрд раніше схвалених трансферів та 2 млрд на придбання нової зброї. У загальній сумі це 9 млрд доларів військової допомоги, які можуть значно посилити обороноздатність України.
За інформацією від Politico, до пакета увійдуть протитанкові ракети Javelin від Lockheed Martin та RTX, а також артилерія калібру 155 мм від General Dynamics Corp. Очікується поставка додаткових ракет GMLRS для систем HIMARS, які успішно використовуються Збройними силами України.
Експерти сумніваються, що фінансування з боку США триватиме після інавгурації Трампа, враховуючи консервативну позицію республіканців щодо міжнародної допомоги та надання пріоритету внутрішнім потребам.
Аналітик Brookings Institution Скотт Андерсон попередив, що підтримка України може виявитися проблематичною, особливо якщо українські сили зіткнуться з викликами на полі бою. Лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл уникає коментарів про майбутню допомогу Києву, віддаючи перевагу обговоренню підсумків виборів.
Під час своєї кампанії Трамп заявляв, що Росія не наважилася б на вторгнення до України, якби він залишався при владі, а також висловив готовність досягти мирної угоди «всього за 24 години». Водночас минулого року він натякав, що Києву, можливо, доведеться поступитися частиною територій, що Україна та Байден відкинули як неприйнятну умову.
Очікується, що за керівництва Трампа і з підтримкою віцепрезидента Дж. Д. Ванса, який відкрито виступав проти допомоги Україні, Білий дім може радикально переглянути політику підтримки України, переорієнтувавшись на пріоритети всередині країни.