Пошук
Close this search box.

ЄС дозволить використовувати фонди згуртованості на оборону та безпеку на тлі ескалації війни в Україні та можливого повернення Трампа

Європейський Союз розглядає зміни у своїй політиці витрат, щоб перенаправити значну частину фондів згуртованості на оборону та безпеку, враховуючи затяжний конфлікт в Україні та загрозу повернення Дональда Трампа на пост президента США, пише Financial Times. Перегляд бюджету блоку стосується близько третини його коштів — майже 392 мільярди євро на період з 2021 до 2027 року, що традиційно спрямовуються на подолання економічної нерівності між країнами-членами.

Наразі, згідно з чинними правилами, фонди не можуть використовуватися для закупівлі оборонного обладнання, але допускаються інвестиції у проєкти подвійного призначення, такі як дрони. Однак тепер Брюссель планує надати країнам-членам більше гнучкості у розподілі коштів на підтримку своїх оборонних галузей і підвищення мобільності військ — наприклад, шляхом зміцнення інфраструктури, необхідної для переміщення військової техніки.

Нові інвестиції у безпеку вітають країни Східної Європи

Зміни вже здобули схвалення східних членів ЄС, які, як Польща та Литва, істотно збільшили свої військові витрати після вторгнення Росії в Україну. «Ми повинні інвестувати у проєкти військової мобільності, які є критично важливими не тільки для нашої країни, а й для регіону», — зазначила міністр фінансів Литви Гінтаре Скайсте.

Польща, яка вже витрачає на оборону 4,1% свого ВВП, продовжує тиснути на Брюссель, закликаючи до ще більшого фінансування оборонної сфери. Це подвійне перевищення цілей НАТО, і країна планує підвищити цей показник до 4,7% до 2025 року.

Попередження Трампа та ризик нової напруги

Ця ініціатива відповідає застереженням Трампа, який раніше пригрозив союзникам НАТО, що дозволить Росії діяти на свій розсуд, якщо члени Альянсу не збільшать свої витрати на оборону. Його потенційне повернення в Білий дім підштовхує європейські країни до перегляду свого підходу до колективної безпеки та витрат на оборону.

ЄС планує розпочати обговорення нового бюджету з акцентом на безпеку та оборону вже з наступного року, а згідно з доповіддю екс-президента Фінляндії Саулі Нііністе, запропоновано виділити 20% бюджету ЄС на оборонні потреби.

НОВИНИ