Російський експорт нафти Фото: depositphotos
Попри збережену геополітичну напруженість на Близькому Сході, ціни на нафту марки Brent продовжують залишатися на низькому рівні, коливаючись нижче за 75 доларів за барель, і навіть опустившись нижче 70 доларів у вересні. Це на чверть менше рівня, який спостерігався на момент розробки цінової межі для російських поставок, пише нафтовий стратег Bloomberg Джуліан Лі у своїй колонці 21 листопада.
Падіння вартості нафти в поєднанні з можливим надлишком пропозиції створюють ідеальну можливість для заходів, що посилять санкції проти Росії, змусивши Кремль відчути економічний тиск. І хоча існуючий механізм обмеження цін на нафту, запроваджений на вимогу США, не приніс очікуваного впливу на доходи Москви, його ефективність може змінитися в умовах нинішнього ринку.
До цього моменту нафтова індустрія Росії, зокрема, уникала серйозних втрат завдяки підтримці таких країн, як Китай, Індія та Туреччина, які активно імпортують російську сировину. Однак, за словами Лі, якщо вдалося переконати ці країни зупинити або скоротити імпорт російської нафти, особливо через “тіньовий флот”, це призведе до неминучого зниження експорту та серйозного удару по російській економіці.
Наразі під санкціями знаходяться 90 нафтових танкерів, що перевозять російську нафту, однак ефективність обмежень залишалася під питанням, оскільки судна простоювали лише кілька місяців після потрапляння до чорних списків США, Великої Британії та ЄС. Утім, останнім часом Москва почала відновлювати ці танкери, не стикаючись із серйозними наслідками з боку країн, які їх приймають.
“Можливо, настав час зробити це серйозно”, — зазначає Джуліан Лі, вказуючи на зростаючу потребу в посиленні санкцій, які справді можуть вдарити по російському бюджету та змусити Москву переглянути свої плани на нафтовому ринку.
4o mini