7 жовтня 2023 року в Ізраїлі стався один з найбільших терактів за всю його історію — напад ХАМАС на громадян та військові об’єкти. Громадянська комісія, створена родинами жертв та представниками громадських організацій, оприлюднила свої висновки щодо причин цієї трагедії. За словами членів комісії, безпосередньо до катастрофи призвела “зарозумілість” і “групове мислення” вищого керівництва Ізраїлю, яке не допускало критичних голосів і продовжувало ігнорувати реальні загрози, повідомляє Jerusalem Post.
Комісія, очолювана колишнім суддею Варда Алшейх, виявила серйозні прорахунки у поведінці уряду та сил безпеки, починаючи з рівня прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньягу. За їхнім висновком, політика “гроші за тишу”, яку проводив уряд Нетаньягу, не лише підживлювала ХАМАС, але й створила ілюзію безпеки, що призвела до відсутності належної підготовленості до нападу.
Комісія зазначила, що багато попереджень від старших офіцерів та розвідки не були належно враховані. Так, попередження від начальника Генштабу та керівників Шин Бет не отримали належної уваги, а оцінка загрози з боку ХАМАС була знехтувана. Окрім цього, комісія вказала на повну розбалансованість процесів ухвалення рішень, що призвела до того, що навіть під час війни, зокрема, після 7 жовтня, прем’єр Нетаньягу продовжував діяти без консультацій із військовими та розвідкою.
Також комісія зафіксувала серйозні проблеми у взаємодії між поліцією та армією Ізраїлю, що призвело до неефективної реакції на напад, зокрема на фестивалі “Нова” та на базі Нахал Оз. Через надмірну залежність від технологій, деякі підрозділи не були навіть оснащені необхідним озброєнням для самооборони.
“Зарозумілість і нездатність до обговорення” стали основними причинами, чому уряд не підготувався до такої катастрофи, — підкреслила комісія. Вона також зазначила, що події 7 жовтня продовжують мати серйозний вплив на безпеку в Ізраїлі та потребують глибоких змін у політичному та військовому керівництві країни.
Серед рекомендацій комісії — впровадження культури відповідальності в ухваленні рішень, зокрема в рамках національної безпеки, і забезпечення відкритості в обговореннях безпеки серед всіх гілок влади.