Пошук
Close this search box.

«Темний туризм» приваблює іноземних туристів в Україну

Фото: suspilne.media

Тенденція «темного туризму», яка полягає у відвідуванні місць, пов’язаних із трагічними подіями, привертає дедалі більше іноземних туристів до України, дозволяючи їм побачити наслідки війни на власні очі,повідомляє France24.

Туристи у пошуках гострих відчуттів

Альберто Бласко Вентас, 23-річний іспанець, обрав тур регіоном Києва, відвідавши місця, як-от зруйнований міст в Ірпені та містечко Бородянка, які постраждали на початку російської навали. Вражений реальністю зони бойових дій, Альберто знімає свою подорож для каналу YouTube, де в нього вже 115 000 підписників.

Щоб дістатися до України, він спочатку полетів до Молдови, а потім провів 18 годин у поїзді до Києва. «Не буду брехати, мені трохи страшно», — зізнається турист, але все ж вважає, що досвід вартий ризику.

Військовий туризм: ціни та організація

Понад 10 компаній в Україні пропонують тури такого типу. Вартість маршрутів коливається від 150 до 250 євро за екскурсії в Києві та його околицях, наприклад, в Ірпені чи Бучі. Деякі компанії, як-от War Tours, стверджують, що частину прибутків передають на потреби ЗСУ.

Для тих, хто прагне більш екстремальних вражень, пропонуються тури ближче до фронту, зокрема на південь України. Вартість таких поїздок сягає 3 300 євро.

Нік Тан, 34-річний американець із Нью-Йорка, побував у Харкові, що знаходиться лише за 20 кілометрів від лінії фронту. Попри бажання побачити бойові дії ближче, його гід відмовився продовжувати маршрут. «Це унікальний досвід, більш інтенсивний, ніж будь-який інший екстрим», — розповідає Нік.

Етичні виклики військового туризму

Мар’яна Олеськів, голова Державного агентства розвитку туризму України, визнає етичні питання, які викликає військовий туризм, але зазначає, що попит на такі подорожі зростає. Її відомство вже організовує спеціальні курси для гідів і створює «меморіальні маршрути» в Київській області.

Вплив на туристичну галузь

Попри війну, туризм в Україні поступово відновлюється. У 2023 році доходи від туризму можуть перевищити рівень 2021 року, хоча значну частину складають внутрішні подорожі, зокрема чоловіків, які не можуть виїхати через мобілізацію.

У 2022 році Україну відвідали приблизно 4 мільйони іноземних гостей, удвічі більше, ніж у 2021 році. Втім, ця статистика включає також тих, хто приїхав із діловими візитами.

Плани на післявоєнний період

Україна вже зараз готується до відновлення туристичної індустрії після війни. Зокрема, укладено партнерства з платформами Airbnb та TripAdvisor. «Війна зробила Україну відомою на весь світ. Тепер усі знають нашу країну», — зазначає Мар’яна Олеськів.

Хоча «темний туризм» привертає увагу до наслідків війни, він також ставить питання про етичні межі використання трагічних подій для популяризації туристичних маршрутів.

НОВИНИ