Фото: Getty images
Припинення вогню між Ізраїлем та Хезболою може обмежити фінансові ризики для країни, заявило агентство Fitch Ratings. Однак фахівці наголошують, що ситуація залишається напруженою, а перспектива тривалого перемир’я в Газі залишається примарною.
За даними Fitch, конфлікт із Хезболою, що загострився з серпня 2024 року, спричинив зростання витрат на мобілізацію резервістів, військове забезпечення, компенсації постраждалим і сповільнення економічної активності. Якщо припинення вогню в Лівані вдасться зберегти, це може зменшити фінансове навантаження, однак події в Газі та дії Ірану й надалі будуть визначати економічну траєкторію Ізраїлю.
Дефіцит бюджету: зростання ризиків
Fitch прогнозує, що бюджетний дефіцит Ізраїлю у 2024 році становитиме 7,8% ВВП, аналогічно до прогнозу серпня. У 2025 році дефіцит може зрости до 5,2% ВВП, перевищуючи попередню оцінку у 4,6%. Збільшення витрат на оборону, зокрема через конфлікт із Хезболою, відіграє ключову роль у цьому зростанні.
Агентство також прогнозує зростання співвідношення державного боргу до ВВП до 72% у 2025 році, що значно перевищує 60,5% у 2022 році. Цей показник залишатиметься вищим за середній рівень для країн із аналогічним кредитним рейтингом у категорії “А”.
Геополітичні та політичні виклики
Fitch також зауважило, що припинення вогню може знизити ризик ескалації конфлікту між Ізраїлем та Іраном, союзником Хезболи. Однак загроза масштабного регіонального конфлікту залишається високою. Додатковий вплив матиме політика адміністрації новообраного президента США Дональда Трампа щодо Ірану, яка може змінити регіональну динаміку.
Крім того, агентство Moody’s, яке у вересні знизило кредитний рейтинг Ізраїлю до Baa1, зберігає негативний прогноз, зазначаючи, що внутрішні політичні ризики також є ключовими. Судова реформа та суперечливі ініціативи щодо звільнення ультраортодоксальних євреїв від військової служби, на думку агентства, лише загострюють соціальну напругу.
Фінансові ринки реагують на перемир’я
Після оголошення перемир’я між Ізраїлем та Хезболою ізраїльські облігації, які зазнали тиску під час війни, почали відновлювати свої позиції. Одночасно спостерігається незначне покращення показників ліванських облігацій, які перебувають у кризовому стані.
Попри обнадійливі сигнали, Fitch і Moody’s наголошують, що майбутня стабільність фінансового становища Ізраїлю залежить від тривалості припинення вогню, регіональної динаміки та внутрішньої політичної стабільності. Ризики залишаються високими, що може вплинути як на економічне відновлення країни, так і на її довгострокові перспективи.