Прем’єр-міністр Біньямін Нетаньягу виступає на спільному засіданні Конгресу в Капітолії США 24 липня 2024 року у Вашингтоні, округ Колумбія. Фото: Дрю Ангерер/AFP
Міністр регіональної співпраці Ізраїлю Давід Амсалем, представник партії Лікуд прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньягу, заявив, що затримання Нетаньягу за рішенням суду може спричинити громадянські заворушення і навіть фізичні протистояння між громадянами. Про це він сказав у середу в інтерв’ю радіо Galey Israel.
“Це державний переворот”
Амсалем висловив обурення щодо закликів посадити Нетаньягу у в’язницю, назвавши такі ініціативи “безглуздям”. “Щотижня з’являються нові вигадки. Це щось божевільне,” — заявив міністр, коментуючи нещодавню петицію до Верховного суду з вимогою усунути Нетаньягу через можливі порушення, пов’язані з його триваючим судовим процесом.
“На мою думку, це справжній переворот. Це призведе до громадянської війни. Спочатку без зброї, але до фізичних конфліктів між громадянами. І це може перерости у щось значно гірше,” — наголосив Амсалем.
Реакція на петицію
Раніше цього місяця Генеральна прокуратура та Верховний суд розглянули петицію, яка закликала до екстрадиції Нетаньягу, проте юридичні радники не знайшли підстав для її підтримки.
“Ми цього не допустимо,” — категорично заявив Амсалем, висловивши побоювання щодо масових акцій протесту у разі затримання прем’єра. “Уявіть собі, що люди блокують суди або не дають суддям увійти. Так руйнуються демократії,” — попередив він.
“Неприпустимий сценарій”
Коли Амсалема запитали про можливість силового затримання Нетаньягу, міністр порівняв це з гіпотетичною ситуацією, коли б поліцейського комісара Кобі Шабтая затримали прямо на вулиці.
“Чи може хтось уявити, що людей у масках хапають керівника поліції Ізраїлю? Це неймовірно. Але саме таку реальність вони пропонують для Нетаньягу,” — пояснив він.
Політичний підтекст
Нетаньягу, який наразі перебуває під судом за звинуваченнями в корупції, відкидає всі звинувачення, називаючи їх політично мотивованими. Його прихильники також критикують судову систему, звинувачуючи її в надмірному впливі на політичну сферу країни.
Амсалем підсумував: “Якщо це станеться, це буде кінець демократії. Ми маємо зупинити цей сценарій за будь-яку ціну”.