Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. Фото: Attila Kisbenedek / AFP
Угорщина зайшла занадто далеко у своїй зневазі до законів Європейського Союзу та підриві громадянського суспільства, і зміна курсу неможлива, доки при владі перебуває прем’єр-міністр Віктор Орбан. Таку думку висловив міністр юстиції Польщі Адам Боднар у коментарі Politico.
Боднар нагадав приклад Польщі, де попередній уряд правих сил, який залишався при владі до 2023 року, також мав численні конфлікти з ЄС. Він підкреслив, що «за нинішнього керівництва буде надзвичайно складно» повернути Угорщину до виконання європейських норм і цінностей. На думку міністра, зміни можливі лише після зміни влади: «Досвід Польщі доводить, що без політичного перезавантаження неможливо відновити верховенство права і повернутися до європейських стандартів».
Ця заява контрастує з позицією нового єврокомісара з питань верховенства права Майкла Макграта, який минулого тижня заявив, що «ніколи не пізно для змін». Водночас Будапешт ризикує втратити мільярд євро європейського фінансування через порушення демократичних принципів.
Боднар також висловив песимізм щодо швидких змін навіть у разі поразки Орбана на парламентських виборах 2026 року. Хоча опитування свідчать про зростання популярності опозиційного лідера Петера Модяра, міністр зазначив, що за 16 років правління партії «Фідес» завдано глибоких пошкоджень громадянському суспільству та демократичним інституціям. «Щоб це виправити, знадобляться титанічні зусилля», – наголосив він.
Польський міністр також відзначив слабкість угорського громадянського суспільства порівняно з польським. «Європейська комісія стоїть перед важким завданням – не лише повернути Угорщину на демократичний шлях, але й відновити довіру до інституцій у суспільстві, яке значно ослаблене», – заявив він.
Адам Боднар, який у 2015-2021 роках обіймав посаду омбудсмена в Польщі та був відкритим критиком націоналістичного уряду партії «Право і справедливість», зараз є одним із провідних політиків уряду Дональда Туска, який повернувся до влади після перемоги на виборах 2023 року.
Його заява пролунала напередодні головування Польщі в Раді ЄС, яке почнеться 1 січня. Польща, яка перебирає цю роль від Угорщини, планує зосередитися на питаннях оборони, економічної конкурентоспроможності та розширення ЄС. Однак Боднар наголосив, що особисто наполягатиме на посиленні захисту громадянського суспільства і незалежності суддів у країнах Євросоюзу.
«Ми маємо обов’язок захищати незалежні голоси, які все ще існують, – суддів, активістів, громадських лідерів. В Угорщині ситуація настільки складна, що навіть судді бояться відкрито говорити про тиск, який на них чиниться», – підсумував Боднар.