Фото:Getty images
Китай виступив із різким засудженням нового пакету військової допомоги США для Тайваню у розмірі 571 мільйона доларів, заявивши, що це “серйозно підриває суверенітет Китаю та його інтереси безпеки”. Міністерство закордонних справ Китаю заявило, що “категорично проти” цього рішення, передає AFP.
Білий дім оголосив у п’ятницю про намір надати Тайваню “військові засоби та послуги” на суму 571 мільйон доларів, що стало ще одним кроком в американській підтримці Тайбея на тлі посилення військового тиску Китаю. Це рішення ухвалене менш ніж за місяць до завершення президентського терміну Джо Байдена.
У вересні президент Байден вже схвалив військову допомогу Тайваню на суму 567 мільйонів доларів. Окрім цього, Державний департамент США у п’ятницю затвердив продаж острову військового обладнання вартістю 295 мільйонів доларів.
Китайська дипломатія розкритикувала ці дії як “порушення принципу єдиного Китаю”, який є основою китайсько-американських відносин.
Військове та політичне напруження навколо Тайваню
США історично залишаються найбільшим союзником Тайваню та головним постачальником зброї для острова. Така підтримка неодноразово викликала невдоволення Пекіна, який вважає Тайвань своєю територією.
В останні роки Китай значно посилив військовий та політичний тиск на Тайвань. Лише минулого тижня Тайбей повідомив про “масштабне розгортання” китайських військово-морських сил поблизу своїх вод. За даними тайванської сторони, було зафіксовано присутність близько 90 кораблів.
Військовий тиск також включає регулярне патрулювання китайських винищувачів і військових кораблів поблизу Тайваню.
Американська “стратегічна неоднозначність”
За останні пів століття США надали Тайваню мільярди доларів на військову техніку, включаючи винищувачі F-16 та військові кораблі. Однак політика Вашингтона щодо Тайваню залишається “стратегічно неоднозначною” — це означає, що США не беруть на себе чітких зобов’язань щодо прямого військового втручання в разі нападу Китаю на острів.
Попри це, зростання масштабів американської допомоги Тайваню свідчить про зміну акцентів у геополітичному протистоянні між США та Китаєм.