Мітинг із закликом звільнити заручників, яких утримує ХАМАС у Газі, на площі Заручників у Тель-Авіві, 21 грудня 2024 року Фото: Авшалом Сассоні/Flash90
Прем’єр-міністр Ізраїлю: терористична організація «відступає від досягнутих домовленостей»
Ізраїль звинуватив ХАМАС у зриві переговорів щодо угоди про припинення вогню та звільнення заручників, заявивши, що терористична організація знову зайняла жорстку позицію, що гальмує прогрес у досягненні угоди. Про це заявили в офісі прем’єр-міністра Беньяміна Нетаньягу у середу, повідомляє Time of Israel.
“Терористична організація ХАМАС знову бреше,” — йдеться у заяві. “Вона відступає від раніше досягнутих домовленостей і продовжує ускладнювати переговорний процес. Однак Ізраїль продовжить невтомно працювати, щоб повернути всіх наших заручників додому.”
Суперечності у перемовинах
ХАМАС, зі свого боку, звинуватив Ізраїль у висуванні нових вимог, зокрема щодо виведення військ, умов припинення вогню та повернення переміщених осіб до їхніх домівок. У заяві терористичної організації стверджується, що переговори, за посередництва Катару та Єгипту, нібито просувалися “серйозно й відповідально”, але Ізраїль затримує укладення угоди.
Проте джерела, знайомі з процесом, заявили, що лідер ХАМАС у Газі, Мухаммед Сінвар, зайняв ще більш жорстку позицію, ніж його брат Ях’я, вбитий Ізраїлем у жовтні. Це ускладнило можливість досягти компромісу.
Ключові розбіжності
Одним із головних каменів спотикання стало небажання ХАМАС надати список заручників, яких планують звільнити. У першій фазі угоди планувалося звільнити жінок, дітей, літніх чоловіків і хворих заручників. Але навіть у цьому аспекті виникли суперечки: Ізраїль наполягає на включенні молодих чоловіків із пораненнями чи хворобами, тоді як ХАМАС вважає їх солдатами й стратегічно важливими полоненими.
Крім того, терористична організація відновила вимогу включити до угоди умови для остаточного завершення війни, чого раніше вона вже відмовилася.
Роль посередників і міжнародного тиску
Катар, який виступає ключовим посередником, закликає Ізраїль виявити більшу гнучкість і надати гарантії, що бойові дії не відновляться після виконання першої фази угоди. Тим часом Ізраїль сподівається на посилення підтримки з боку міжнародної спільноти, зокрема нової адміністрації США на чолі з Дональдом Трампом, яка, як очікується, чинитиме більший тиск на ХАМАС.
Ізраїльські чиновники підкреслюють, що країна готова до продовження переговорів, але не поступиться безпекою своїх громадян і зусиллями з повернення заручників.