Світова гонка за золотом: Центральні банки запасаються цінним металом на тлі геополітичної нестабільності

Фото: Shutterstock

Центральні банки світу масово скуповують золото, повертаючись до перевіреного часом активу, щоб забезпечити стабільність на тлі зростаючої геополітичної напруженості та ризиків глобальної фінансової кризи. Золото стає основним інструментом захисту від можливої економічної катастрофи, викликаної ідеологічними та політичними конфліктами. Про це пишуть грецькі ЗМІ.

Китай, Росія та інші лідери закупівель

З початку війни в Україні Китай придбав 316 тонн золота, а Росія та країни Центральної Азії, Близького Сходу та Індії також значно збільшили свої запаси. Європейські держави, такі як Польща й Угорщина, приєдналися до цієї тенденції.

Банк Польщі прагне довести частку золота до 20% своїх резервів, а Угорщина розпочала масштабні закупівлі ще три роки тому. “Золото зміцнює довіру до країни й підтримує фінансову стабільність”, – пояснили в Центральному банку Угорщини.

Ціна на золото б’є рекорди

Внаслідок масового попиту, ціна золота у 2024 році зросла на 35%, значно перевершивши показники американського фондового ринку (20%) і більш ніж удвічі перевищивши приріст європейських індексів.

Причини попиту на золото

Ключові фактори:

  1. Фінансова нестабільність: Борги США досягли 124% ВВП, що викликає занепокоєння щодо довгострокової стійкості економіки.
  2. Диверсифікація активів: Країни прагнуть зменшити залежність від долара, адже його частка у світових резервах знизилася з 65% до 58% за останнє десятиліття.
  3. Захист від санкцій: Золото є нейтральним і незалежним активом, який важко конфіскувати або заблокувати.

Коментарі експертів

Експерти, включаючи Мохамеда Ель-Еріана, колишнього керівника інвестиційного гіганта Pimco, підкреслюють, що золото стає фундаментом для формування нової фінансової системи, яка не залежить від домінування США.

“Це сигнал про неминучі глобальні зміни,” – зазначив один із європейських банкірів.

Західні політики також помітили активність. Голова Європейського центрального банку Крістін Лагард зазначила, що Китай скуповує золото в небачених масштабах, хоча й підкреслила, що долар, найімовірніше, збереже свій статус.

Попит на золото продовжує зростати, як серед центральних банків, так і серед приватних інвесторів. Глобальні економічні й політичні ризики диктують повернення до “тихої гавані”, яку представляє цей цінний метал.

НОВИНИ