Засідання кабінету міністрів з питань безпеки, на якому обговорювали Рафах, 15 березня 2024 року. Фото: Kobi Gideon/GPO
Прем’єр-міністр Беньямін Нетаньягу у вівторок скликає безпековий кабінет Ізраїлю, щоб обговорити другу фазу угоди про звільнення заручників у Газі. Засідання відбудеться на тлі переговорів ізраїльської делегації в Досі, яка обговорює умови перемир’я за посередництва Катару, Єгипту та США, пише The Jerusalem Post.
Складнощі другої фази угоди
За даними ізраїльських чиновників, досягнення другої фази угоди буде значно складнішим, ніж першої. Водночас Нетаньягу раніше наголошував, що не погодиться на повне припинення війни, чого вимагає ХАМАС.
Розвитку переговорів не сприяє і позиція президента США Дональда Трампа, який минулого тижня підтвердив підтримку знищення ХАМАС.
Ізраїльська делегація у Досі
У неділю ізраїльська делегація прибула до Дохи для переговорів із посередниками. Однак, за словами ізраїльських офіційних осіб, їхній мандат обмежений – вони можуть обговорювати лише поточний етап угоди і не мають повноважень щодо її другої фази.
До складу делегації входять:
- Координатор із питань заручників і зниклих безвісти бригадний генерал Гал Хірш
- Високопосадовець служби внутрішньої безпеки Шабак (Шин Бет)
Дипломатичні зусилля Трампа
Спеціальний посланник Трампа на Близький Схід Стів Віткофф нещодавно зустрічався з Нетаньягу та прем’єр-міністром Катару Мохаммедом бін Абдулрахманом Аль Тані. Він заявив, що переговори щодо другої фази угоди розпочато, попри труднощі.
Також очікується, що Трамп зустрінеться з лідерами арабського світу, зокрема:
- Президентом Єгипту Абдель Фаттахом Ас-Сісі
- Наслідним принцом Саудівської Аравії Мохаммедом бін Салманом
- Королем Йорданії Абдаллою II
Критика Нетаньягу з боку опозиції
Рішення про проведення засідання безпекового кабінету саме у вівторок викликало критику з боку опозиції. Лідер партії “Єш Атід” Яїр Лапід написав у X/Twitter:
“Ми бачили заручників у суботу. Вони вмирають там від голоду і холоду, але цей уряд не поспішає і йому байдуже.”
Таким чином, майбутнє другої фази угоди залишається невизначеним, а переговори проходять на тлі посилення міжнародного тиску та дипломатичних суперечок.