Майбутнє безпеки Європи: США можуть скоротити війська, Німеччина шукає рішення

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус Фото: Kay Nietfeld/dpa

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус попередив, що Європі буде вкрай складно компенсувати можливе скорочення військової присутності США на континенті. Його заява пролунала на тлі зростаючих спекуляцій щодо потенційного виведення частини американських військ, повідомляє AFP.

“Ми повинні бути готові компенсувати те, що США будуть робити менше в Європі”, – наголосив Пісторіус на полях Мюнхенської конференції з безпеки. Проте він підкреслив, що “це не може статися за одну ніч”, визнаючи, що перехідна фаза може затягнутися на роки.

Скорочення військ США: сигнал до дії?

Президент Мюнхенської конференції Крістоф Гойсген заявив у німецькому радіоефірі, що Вашингтон може оголосити про значне скорочення військової присутності в Європі вже найближчим часом.

Причиною цього рішення є переорієнтація стратегічного фокусу США на Азію, де головною загрозою для Вашингтона залишається Китай.

“Вважати, що ми зможемо компенсувати це менш ніж за рік – ілюзія. Це не спрацює”, – визнав Пісторіус, підкресливши необхідність довгострокового стратегічного планування.

Нова стратегія оборони Європи

Пісторіус повідомив, що запропонував американській стороні “дорожню карту” для поетапного перерозподілу обов’язків між союзниками. Зустріч із американським міністром оборони Пітом Гегсетом відбулася в рамках саміту НАТО у Брюсселі.

“Це має бути добре скоординована стратегія, щоб уникнути небезпечних прогалин у безпековій архітектурі”, – пояснив Пісторіус, додавши, що його американський колега поділяє цю позицію.

США вимагають від союзників більших інвестицій у безпеку

Тим часом віцепрезидент США Джей Ді Ванс у Мюнхені підтвердив, що Європа повинна взяти на себе більшу відповідальність за власну оборону.

“Очевидно, що Німеччина, як найбільша економіка Європи, матиме ключову роль у цьому процесі”, – заявив Ванс.

Глава Пентагону також закликав європейських партнерів не сприймати військову присутність США як гарантовану. Виступаючи у Варшаві, він наголосив:

“Не можна просто припускати, що Америка залишиться тут назавжди. Тому зараз – саме час інвестувати у власну оборону”, – заявив Гегсет на спільній пресконференції з польським міністром оборони.

Європа перед викликом

Потенційне скорочення американських військ змушує європейські країни активніше зміцнювати власні збройні сили та переосмислювати оборонну стратегію. Водночас без чіткої альтернативи військовій підтримці США континент залишається вразливим перед новими загрозами.

Чи готова Європа взяти безпеку у свої руки? Відповідь на це питання визначить геополітичний баланс найближчих років.

НОВИНИ