Фото: Joeran Steinsiek
Європейському Союзу доведеться щорічно витрачати близько 250 мільярдів євро на оборонні інвестиції, якщо він прагне забезпечити власну безпеку без підтримки США. Про це йдеться у дослідженні, опублікованому в п’ятницю аналітичними центрами Bruegel та Інститутом світової економіки Кіля, повідомляє Daily Mail.
Ця сума, еквівалентна 1,5% ВВП ЄС, дозволила б мобілізувати близько 300 тисяч військових для протистояння російській загрозі. Однак головною проблемою залишається відсутність координації між європейськими країнами у сфері оборони, попри їхній фінансовий потенціал, наголошують експерти.
Тиск з боку Трампа та вимоги НАТО
Новий президент США Дональд Трамп посилив тиск на європейські країни, вимагаючи від них значного збільшення оборонних витрат. Тим часом його радник з національної безпеки Майк Волц встановив чіткий дедлайн – до червня всі члени НАТО повинні досягти мінімального рівня витрат на оборону в 2% ВВП.
У Німеччині фаворит на посаду канцлера Фрідріх Мерц висловив сумніви щодо майбутньої участі США в Альянсі, що ще більше загострило дискусію щодо необхідності самостійного зміцнення європейської оборони.
Європі пропонують підняти витрати на оборону до 4% ВВП
Автори дослідження рекомендують подвоїти витрати на оборону – до 4% ВВП, що значно перевищує поточні зобов’язання країн-членів НАТО. Половина цих коштів могла б фінансуватися через спільні європейські боргові зобов’язання та спрямовуватися на спільні закупівлі озброєнь, тоді як решту мають покрити національні бюджети.
Загроза з боку Росії
За даними аналітиків, Росія суттєво наростила військовий потенціал з початку війни проти України. Кремль мобілізував близько 700 тисяч військових, а виробництво танків і бронетехніки зросло у рази.
Щоб створити додаткові 50 бойових бригад, Європа потребуватиме 1 400 нових танків і 2 000 бойових машин піхоти – більше, ніж мають усі сухопутні війська Німеччини, Франції, Італії та Великої Британії разом узяті.
Таким чином, Європа стоїть перед стратегічним вибором: або значно збільшити інвестиції в оборону, або ризикувати своєю безпекою в умовах нестабільності та можливого ослаблення військової підтримки з боку США.