Фрідріх Мерц і нова геополітична роль Німеччини: підсумки Мюнхенської конференції

Фрідріх Мерц

Фрідріх Мерц. Фото: global look press

Минулого тижня у Мюнхені відбулася одна з найважливіших конференцій з безпеки в новітній історії, яка стала не лише майданчиком для дискусій, а й індикатором майбутніх політичних розкладів у Європі. Очікуваний переможець німецьких виборів, лідер Християнсько-демократичного союзу (CDU) Фрідріх Мерц, продемонстрував готовність взяти на себе нову роль лідера континенту в умовах нестабільної міжнародної ситуації.

Німеччина напередодні виборів: зміна політичного ландшафту

25 лютого Німеччина проведе дострокові парламентські вибори, викликані розпадом коаліції «світлофор» на чолі з Олафом Шольцом (SPD), віцеканцлером Робертом Габеком (Зелені) та лідером FDP Крістіаном Лінднером. За останніми опитуваннями, перше місце в рейтингах посідає блок CDU/CSU на чолі з Мерцом, а другим йде правопопулістська «Альтернатива для Німеччини» (AfD), що створює ризик загострення політичного конфлікту.

Попри обіцянки основних партій не співпрацювати з AfD, ситуація ускладнюється підтримкою, яку ця сила несподівано отримала від віцепрезидента США Джей Ді Венса. Мерц, попри очевидну напругу, намагався залишатися байдужим до цього питання під час виступу у Мюнхені.

Мерц як майбутній лідер Європи?

Авторитетне агентство Reuters у своєму аналізі зазначає: якщо Мерц стане канцлером, він зможе стати найбільш впливовою фігурою в Європі. Колишній фінансист і юрист, який повернувся у велику політику після поразки від Ангели Меркель у 2002 році, має намір змінити курс зовнішньої політики Німеччини.

На Мюнхенській конференції він презентував бачення, як ФРН має реагувати на виклики безпеки, спричинені можливою зміною політики США щодо України. Мерц чітко заявив: «Я повністю підтримую заклики до більшої ініціативи з боку Німеччини. Ми знаходимося в стратегічному центрі Європи, і від нас залежить дуже багато».

Розкол у НАТО та майбутнє підтримки України

Останні два тижні показали зростаючий розрив між адміністрацією Дональда Трампа та європейськими союзниками США. Питання фінансування України стає дедалі гострішим, а лідери ЄС змушені думати про альтернативні сценарії.

Досі оборону континенту переважно формували Велика Британія, Франція та країни Східної Європи. Однак у разі перемоги Мерца Німеччина має шанс стати головним стовпом безпеки Європи. Адже за даними лондонського Міжнародного інституту стратегічних досліджень, ФРН є четвертою у світі за оборонними витратами, поступаючись лише США, Росії та Китаю.

Чи зможе Німеччина стати гарантом стабільності у період міжнародної турбулентності? Відповідь на це питання залежатиме від результатів виборів та нових політичних домовленостей, які сформують майбутнє європейської безпеки.

НОВИНИ