Еммануель Макрон і Дональд Трамп в Овальному кабінеті. Фото: Bonnie Cash
Попри зовнiшню дружнiсть, Дональд Трамп i Еммануель Макрон у понедiлок продемонстрували суттєву рiзницю в пiдходах до українського питання. Це вкотре пiдкреслило непорозумiння мiж США та Європою щодо пропозицiї Бiлого дому про швидке припинення вогню, пишуть Reuters, Le Monde та The Guardian.
Зустрiч двох лiдерiв у Вашингтонi стала справжнiм “дiалогом глухих”, зазначає Le Monde. Навiть попри те, що французький президент неодноразово спростовував заяви американського лiдера, Трамп залишився переконаним: Європа не зробила достатньо для пiдтримки України.
Макрон проти Трампа: дипломатичний баланс
Колись Макрона називали “приборкувачем Трампа”, але ця зустрiч показала, наскiльки складним став його дипломатичний маневр. В Овальному кабiнетi французький президент м’яко виправив Трампа, коли той заявив, що Україна скористалася американською допомогою у вiйнi з Росiєю.
“Ця вiйна коштувала нам усiм багато грошей”, – зауважив Макрон. “I це вiдповiдальнiсть Росiї, адже агресором є саме вона”, – наголосив вiн.
Трамп намагався довести, що Європа лише позичає грошi Українi: “Вони повертають свої грошi”.
“Нi”, – заперечив Макрон, поклавши руку на зап’ястя Трампа. “Ми внесли 60% вiд загальних витрат. Ми надавали справжнi грошi, щоб усе було чiтко зрозумiло”.
Спроби дипломатiї та реальнi розбiжностi
Пiд час обох публiчних зустрiчей – у Бiлому домi та на пресконференцiї – Макрон прагнув пiдтримувати теплий тон. Вiн хвалив Трампа за його лiдерство, поплескував по плечу i навiть давав iнтерв’ю Fox News, наголошуючи, що прихiд Трампа змiнив гру. Водночас вiн залишався непохитним у тому, що саме Росiя є агресором i що будь-якi мирнi переговори мають включати чiткi гарантії безпеки.
На цьому тлi поведiнка Трампа виглядала контрастно: вiн не називав Путiна диктатором, водночас як тижнем ранiше використав цей термiн щодо Володимира Зеленського. Вiн наполягав на швидкому припиненнi вогню, без конкретики щодо збереження суверенiтету України.
Поглиблення розколу
Рiзниця у пiдходах вийшла на поверхню i на Генасамблеї ООН. США спробували заблокувати резолюцiю ЄС i України, яка засуджувала Росiю через три роки пiсля початку широкомасштабного вторгнення. Попри це, резолюцiя була прийнята – США опинилися в одному таборi з Росiєю, Бiлоруссю та Пiвнiчною Кореєю, що стало тривожним сигналом для європейських союзникiв.
У той час, як Париж, Берлiн i Брюссель освiтили свої знаковi будiвлi у жовто-блакитних кольорах на знак солiдарностi з Україною, Бiлий дiм проiгнорував будь-якi подiбнi жести.
Нiмецький сигнал: Європа прагне незалежностi
У Берлiнi лiдер ХДС Фрiдрiх Мерц, потенцiйний майбутнiй канцлер Нiмеччини, заявив: “Нашою абсолютною прiоритетнiстю є змiцнення Європи, щоб крок за кроком ми могли стати незалежними вiд США”.
“Ранiше я б не мiг уявити, що скажу таке в ефiрi”, – зазначив вiн. “Але пiсля заяв Трампа зрозумiло: американське керiвництво – чи принаймнi його частина – демонструє байдужiсть до долi Європи”.
Чого чекати далi?
Макрон поїхав з Вашингтона без жодних гарантiй щодо американської пiдтримки України. Наступним до США вирушає британський прем’єр-мiнiстр Кiр Стармер, який також намагатиметься переконати Трампа не створювати розколу мiж Європою та США.
Однак Лондон налаштований обережно. “Ми не хочемо дратувати Трампа – це буде контрпродуктивно для безпеки України та Європи”, – заявив радник Стармера.
“Нас цiкавить те, що вiн робить, а не що говорить. Поки що ми бачимо певну рiзницю”.