Папа Римський Франциск. Фото:Vatican Media/Handout via REUTERS
Протягом століть обговорення стану здоров’я понтифіків у Ватикані було табу. Однак із 14 лютого, коли Папу Франциска госпіталізували в клініці Gemelli у Римі, Ватикан змінив свою стратегію. Щоденні медичні звіти, детальні описи лікування та заяви лікарів – такого рівня прозорості не було в історії папства.
Чому Ватикан змінив курс?
Прес-служба Святого Престолу почала регулярно повідомляти про стан Папи: потребу в кисневій підтримці, переливанні крові та навіть про “затяжний респіраторний криз, схожий на астму”.
“Це підвищує довіру до офіційної інформації”, – зазначив журналіст Грег Ерландсон у коментарі Reuters.
За словами Джона Тавіса, який висвітлював три понтифікати, така відкритість є частиною комунікаційного стилю Франциска, але водночас різко контрастує з традиційною стриманістю Ватикану в питаннях здоров’я пап.
Сам Папа Франциск підтримав відкритість
Двоє лікарів, які лікують понтифіка, заявили, що він сам попросив надавати публіці щоденні оновлення.
“Його інструкції були чіткими: нічого не приховувати”, – сказав лікар Серджіо Альф’єрі.
За інформацією джерел, наближених до Папи, Франциск особисто брав участь у складанні перших звітів та закликав медиків бути ще конкретнішими.
Відповідь на чутки та конспірологію
У Ватикані побоювалися, що відсутність офіційної інформації може призвести до дезінформації.
І справді: одразу після госпіталізації Франциска в соцмережах поширилися чутки про його смерть, а також з’явилися штучно згенеровані фото, які нібито показували Папу, підключеного до апарату штучної вентиляції легень.
“Ватикан нарешті зрозумів, що краще говорити правду, ніж дозволяти конспірологам заповнювати інформаційний вакуум”, – зазначив отець Том Різ.
Кінець епохи секретності?
У минулому здоров’я понтифіків ретельно приховували. Папа Іван Павло II роками боровся з хворобою Паркінсона, але Ватикан підтвердив це лише за два роки до його смерті. А рак шлунка у Папи Івана XXIII був офіційно розкритий лише після його смерті.
“Раніше Папа не хворів – аж до своєї смерті. Але тепер це змінилося”, – підсумував історик Крістофер Беллітто.