Єврейський Київ

Єврейський Київ - це подих Києва, це співіснування різних народів разов, їх історія і вплив на один одного. Єврейський Київ — це місто історії, боротьби та культури. Як євреї вплинули на Київ, попри численні заборони? Разом ми зануримося в світ єврейської спадщини, досліджуючи смугу осілості, величні особняки та невидимі сторінки минулого. Вирушаймо в подорож крізь час!

Привіт! Я Ріна, і це моя перша стаття в Time Ukraine Israel. Кожного тижня ми будемо зустрічатись тут і дізнаватися більше про історію та літературу єврейського світу.


Наша історія нелегка. Ми постійно мандруємо по світу. Але чому? Разом ми будемо аналізувати вчинки євреїв в різних країнах, стосунки з сусідами та стосунки з правителями цих держав.
Історія — це те, що потрібно людям, як ковток води зранку. Щоб уникати помилок у майбутньому, знати своє коріння і розуміти, хто ми насправді.
Ми маємо не тільки гени, які успадкували від наших пращурів, але й генетичну пам’ять.
Тепер трохи про себе: я корінна киянка, і тому часто ми будемо говорити про моє найулюбленіше місто. Я практикуюча єврейка, тож буду рада поділитися з вами більше про юдаїзм.
Ну що, вирушаємо у єврейський історичний світ? Пристібнімо ремені і занурюємось!

Смуга осілості в Російській імперії


Багато хто з вас, напевно, знає, що з 1791 по 1917 рік в Російській імперії існувала так звана смуга осілості. Що це таке?
Смуга осілості — це території в Російській імперії, де євреям було дозволено постійно проживати. Вона охоплювала більшу частину сучасної України, Білорусі, Литви, Латвії, Молдови, а також частину Польщі та Росії.
Євреям було заборонено селитися поза межами цієї смуги, за винятком деяких категорій, таких як купці першої гільдії, особи з вищою освітою чи відставні солдати.

Єврейські особняки в Києві


Якщо ви любите гуляти Києвом або мали таку можливість, то, напевно, звертали увагу на гарні особняки. Багато з них належали євреям. Хоч Київ і територіально входив до смуги осілості, проживати євреям тут було заборонено.


То чому ж тоді в столиці так багато єврейських будинків?


Відповідь проста: купці першої гільдії могли оселятися в Києві. Хто ж такі ці купці? Всього існувало три гільдії: найзаможніші люди переважно належали до першої або другої гільдії. Неєвреї часто обирали другу гільдію, а євреї — першу. Чому? Різниця в податкових ставках. Перші купці хотіли заощаджувати, а другі — мали бажання жити в Києві. А ще часто кажуть, що євреї жадібні…
Чи знали ви такі подробиці про єврейську присутність у столиці?

Picture of Rina Ravikovych

Rina Ravikovych