Фото: Getty images
У Конгресі США набирає обертів ініціатива, що може суттєво обмежити повноваження президента на запровадження мит. Згідно з новим законопроєктом, усі мита, введені главою держави, автоматично припинятимуть дію через 60 днів, якщо Конгрес не проголосує за їх продовження. Про це повідомляє американське видання Axios.
Ініціатива належить республіканцю Дону Бекону. Його законопроєкт уже підтримали як мінімум 12 республіканців у Палаті представників, а також декілька демократів. Серед співспонсорів — Джефф Херд (Колорадо), Ден Ньюхаус (Вашингтон) і ще двоє демократів. Ще десятеро республіканців, за словами Бекона, готові долучитися, але спершу хочуть обговорити це з відповідальними за торгівлю.
Аналогічна ініціатива вже внесена і до Сенату, де її підтримали шестеро республіканців разом із демократкою Марією Кентвелл.
Законопроєкт передбачає не лише автоматичне припинення дії мит, якщо вони не схвалені Конгресом, але й право Конгресу у будь-який момент скасувати їхню дію через резолюцію незгоди. Це стало б значною зміною в політиці США, де президент раніше мав практично одноосібне право на введення мит.
Ініціатива стала прямим викликом Дональду Трампу, який неодноразово користувався митами як інструментом економічного тиску. Сам Трамп вже пригрозив накласти вето, якщо законопроєкт пройде обидві палати Конгресу.
Анонімний конгресмен-республіканець пояснив журналістам, що підтримує проєкт через шкоду, яку мита завдали фермерам у його окрузі. «Конгрес має відповідальність за торгівлю, і це чітко прописано в Конституції», – сказав він.
Однак не всі республіканці готові йти на конфлікт з Трампом. Дехто з тих, хто схиляється до підтримки, все ще вагається через його погрозу вето.
Поки що Бекон не поспішає виносити ініціативу на голосування, але не виключає активізації зусиль у найближчі місяці. «Я хочу, щоб законопроєкт “дозрів”, і щоб ми бачили, як реагує економіка — біржі, інфляція, безробіття. Це може стати реальним рішенням», — зазначив він.
Тим часом торговельна війна вже загострюється. З ініціативи Білого дому в середу почали діяти нові «дзеркальні» мита на імпорт із десятків країн, включаючи тариф у 104% на китайські товари. У відповідь Китай запровадив 84% мита на американські продукти.
Європейський Союз також готує болісні заходи, націлені на експорт зі штатів, які традиційно підтримують Трампа. Особливо під ударом — соєві боби з Луїзіани (основне джерело експорту в ЄС), яловичина з Канзасу і Небраски, автозапчастини з Мічигану, сигарети з Флориди, деревина з Північної Кароліни, Джорджії та Алабами.
Попри вдале лобіювання Франції, Італії та Ірландії, яке допомогло виключити американський віскі з чорного списку, решта товарів залишаються у фінальній версії європейських санкцій. Серед них — морозиво з Аризони, електричні ковдри з Алабами, краватки та метелики з Флориди, пральні машини з Вісконсину.
Індустрія сої в США вже публічно розкритикувала торгову політику Трампа й закликала адміністрацію «переглянути існуючі та можливі майбутні тарифи на Канаду, Мексику та Китай». Втім, Білий дім не подає ознак наміру призупинити ескалацію.