Фото: Depositphotos
Велика Британія разом із союзниками по “Групі семи” (G7) розглядають можливість перегляду й посилення нафтових санкцій проти Росії, повідомляє The Guardian. Причина — різке падіння світових цін на нафту на тлі торговельної війни Дональда Трампа, яке зробило чинний ціновий ліміт для експорту російської нафти фактично неактуальним.
Нинішнє обмеження втратило сенс
Діючий ліміт у $60 за барель, встановлений у 2022 році країнами G7 та ЄС для російської нафти, більше не відповідає ринковим умовам. Нафта марки Brent вперше за чотири роки впала нижче цього рівня — до $59,77 за барель.
Аналітики стверджують, що цінове обмеження, яке колись мало за мету позбавити Росію ресурсів для фінансування війни проти України, сьогодні виглядає “бессмисленним”. Ба більше, Росія давно навчилася обходити санкції — за рахунок використання “тіньового флоту” старих танкерів та продажу нафти за звичайними ринковими цінами за межами санкційної юрисдикції.
Лондон і G7 готують новий сценарій
За інформацією джерел The Guardian, Міністерство фінансів Великої Британії вивчає варіант зниження ліміту до $60, а можливо й нижче — до $50 за барель. Це рішення узгоджується з партнерами по G7 і має на меті одночасно:
• скоротити доходи Кремля;
• змусити Москву до участі у реальному мирному процесі;
• зберегти контроль над ринком та уникнути нестачі нафти.
«Можливо, настав час переглянути всю стратегію обмеження російських доходів від нафти та газу. Як би це не заперечували, але схема явно не спрацювала», — заявив Том Кітінг, директор Королівського інституту об’єднаних оборонних досліджень у Лондоні.
Чому падає ціна на нафту
Основною причиною падіння світових цін на енергоносії стала глобальна торговельна війна адміністрації Трампа. Нові мита США на товари з різних країн, насамперед Китаю, спровокували побоювання рецесії світової економіки й скорочення попиту на нафту.
Світовий бенчмарк Brent впав з майже $75 за барель минулого тижня до менш ніж $60 у середу. Після того, як Трамп оголосив 90-денну паузу у тарифах (за винятком мит проти Китаю), ціна дещо зросла до $65 за барель.
Що далі?
У Лондоні та Брюсселі визнають: теперішня стратегія обмеження російських нафтових доходів вимагає рішучого оновлення.
«G7 готова закрутити гайки Кремлю. Ризику дефіциту нафти немає — а от вдарити по військовій машині Росії зараз є всі шанси», — зазначив Клейтон Сігл із Центру стратегічних та міжнародних досліджень у Вашингтоні.
Очікується, що нові пропозиції щодо зниження цінового ліміту будуть представлені на наступній зустрічі міністрів фінансів G7.