Індія йде в наступ на глобальному ринку зброї: амбіції Моді – ракети, гелікоптери й бойові кораблі для світу

Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді

Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді. Фото: Reuters

Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді прагне перетворити країну на глобальну військово-промислову силу, пропонуючи світу не лише дешеві смартфони й ліки, а тепер і ракети, гелікоптери та бойові кораблі. Про це повідомляє Reuters.

У межах нової стратегії Індія розширює можливості державного EXIM Bank для надання довгострокових пільгових кредитів країнам з високим політичним або кредитним ризиком. Це має допомогти просувати індійську зброю на ринки, де традиційно домінували Росія чи Захід.

За даними Reuters, у 2023–2024 фінансовому році Індія виробила військової продукції на $14,8 млрд, що на 62% більше, ніж у 2020 році. Уряд прагне подвоїти експорт зброї до $6 млрд до 2029 року, виходячи за межі лише боєприпасів і комплектуючих.

«Індія впевнено крокує до збільшення оборонного експорту», — заявив міністр оборони Раджнатх Сінгх.

Ключовий перелом стався після вторгнення Росії в Україну, коли багато держав почали шукати альтернативу Москві й Вашингтону. Індія, що десятиліттями закуповувала технології як на Заході, так і в Росії, стала привабливою для нових партнерів.

Серед найбільш амбітних напрямків — Бразилія, з якою Делі веде перемовини про постачання зенітно-ракетних комплексів Akash і навіть будівництво бойових кораблів. Вже відкрито офіс компанії Bharat Electronics у Сан-Паулу, а EXIM Bank обіцяє фінансову підтримку угодам.

«Ми бачимо величезний попит на артилерійські боєприпаси», — заявив CEO SMPP Ашиш Кансал. Його компанія вже будує завод із виробництва великокаліберних снарядів.

Конкурентна перевага Індії — ціна: наприклад, 155-мм артснаряди тут коштують $300–400, тоді як європейські — понад $3 000. Це робить Делі особливо привабливим для країн із обмеженим оборонним бюджетом.

Уряд також планує відправити до 2026 року щонайменше 20 нових оборонних аташе до країн Африки, Латинської Америки та Південно-Східної Азії, зменшуючи водночас присутність у західних державах. Їх завдання — просувати індійську зброю та вивчати потреби партнерів.

Одним із перших успіхів стала Вірменія, яка раніше покладалася на Росію, але тепер вже 43% імпорту зброї отримала з Індії (2022–2024), згідно з даними SIPRI.

«Індія переходить від закупівель до експорту. Її прагнення — стратегічна автономія та економічний вплив», — каже аналітик Viraj Solanki з IISS.

У той час як Захід відновлює виробництво зброї після десятиліть скорочень, Індія ніколи не знижувала обертів — і тепер має шанс перетворити себе на ключового гравця нового глобального переозброєння.

НОВИНИ