Китай випереджає прогнози щодо зростання економіки, але готується до “тарифного шоку” США

Економіка Китаю

Фото: shutterstock.com

У першому кварталі 2025 року економіка Китаю зросла на 5,4%, що перевищило очікування аналітиків (5,1%), згідно з даними, оприлюдненими в середу. Це сталося на тлі зміцнення споживчого попиту та активного промислового виробництва, підтриманих державним стимулюванням, повідомляє Reuters.

Втім, попереду — похмурі перспективи. Президент США Дональд Трамп різко підвищив мита на китайські товари до 145%, на що Пекін відповів дзеркальними заходами — мита на американську продукцію зросли до 125%. Аналітики вже назвали це найсерйознішим викликом для китайського експорту за останні десятиліття.

«Тарифний шок не має прецедентів і змусить Китай серйозно перебудовувати внутрішню економіку», — йдеться у звіті UBS, що знизив прогноз зростання ВВП Китаю у 2025 році до 3,4%.

За квартал економіка зросла на 1,2%, що нижче за 1,6% у попередньому кварталі. Основний драйвер — роздрібні продажі, які зросли на 5,9% у березні. Сектор промисловості також додав обертів: виробництво зросло на 7,7%.

Однак, нерухомість залишається слабкою ланкою: інвестиції в цей сектор знизились майже на 10%, а ціни на нові будинки залишились без змін.

Пекін обіцяє нові заходи підтримки. Прем’єр Лі Цян вже пообіцяв додаткові стимули, а цього місяця очікується засідання Політбюро, яке визначить економічну стратегію на тлі загрози глобальної рецесії, спричиненої торговельною війною між двома найбільшими економіками світу.

«Потрібна сильна й своєчасна реакція політики», — зазначає старший економіст EIU Сюй Тяньчен, нагадуючи, що другі квартали останніх років для Китаю були слабшими за перші.

Хоча уряд має простір для стимулювання — і бюджетний дефіцит збільшено, — рейтингове агентство Fitch знизило суверенний рейтинг Китаю, вказуючи на ризики надмірного боргового навантаження.

У центрі уваги Китаю цього року — стимулювання споживання, щоб компенсувати втрати від експортного сектору, який потрапив під удар.

НОВИНИ