Фото: Depositphotos
Ізраїльські війська не покинуть створені ними буферні зони на території сектора Газа — навіть у випадку досягнення домовленості про припинення вогню. Про це заявив міністр оборони Ізраїлю Ісраель Кац у середу, повідомляє Reuters.
«На відміну від минулого, ЦАХАЛ не евакуює зачищені й захоплені райони», — наголосив Кац після зустрічі з військовим командуванням.
«Армія оборони Ізраїлю залишиться в зонах безпеки як буфер між противником і нашими громадами — як у Лівані й Сирії — за будь-яких тимчасових або постійних умов у Газі».
Буферні зони: контроль і стратегія
Ізраїль почав активно просуватися вглиб території Гази після відновлення бойових дій у березні. З того часу, за даними ізраїльських військових, під контролем ЦАХАЛ опинилося вже близько 30% палестинського анклаву.
На півдні Ізраїль захопив прикордонне місто Рафах і просунувся до так званого «коридору Мораг», який простягається від східної межі сектора до узбережжя Середземного моря. Також розширено зону контролю навколо району Нецарім у центрі Гази, а на півночі — в районі Шеджая, що розташований на схід від міста Газа.
Жертви та гуманітарна катастрофа
Ізраїльська армія заявляє, що з 18 березня вбила сотні бойовиків ХАМАС, включно з низкою високопоставлених командирів. Водночас активна фаза операцій викликала занепокоєння в ООН і Європі.
За даними Управління ООН з координації гуманітарних питань (УКГВ), з моменту поновлення бойових дій переміщено понад 400 тисяч палестинців, а внаслідок авіаударів і бомбардувань загинули щонайменше 1630 осіб.
Міжнародна гуманітарна організація Médecins Sans Frontières (MSF) заявила, що Газа «перетворилася на братську могилу». Координаторка екстрених операцій MSF у Газі Аманда Базеролл підкреслила:
«Ми спостерігаємо в режимі реального часу руйнування та насильницьке переселення всього населення».
Блокада допомоги триває
Попри міжнародний тиск, Ізраїль зберігає обмеження на гуманітарні поставки до Гази, які діють із початку березня. За словами міністра Каца, триває створення інфраструктури, яка дозволить у майбутньому розподіляти допомогу через цивільні компанії, проте нинішня блокада залишається чинною.
Політика Ізраїлю щодо буферних зон і контролю територій Гази демонструє намір зберегти військову присутність у регіоні навіть після можливого припинення вогню — що може стати каменем спотикання для будь-яких дипломатичних ініціатив.