Фото: Depositphotos
Верховний лідер Ірану Алі Хаменєї направив до Москви міністра закордонних справ Аббаса Аракчі з особистим посланням до президента РФ Володимира Путіна напередодні другого раунду ядерних переговорів із США. Про це повідомляє Reuters у четвер, 17 квітня.
Метою візиту іранського дипломата стало зміцнення підтримки з боку Росії — постійного члена Ради Безпеки ООН та союзника Тегерана, з яким Іран має спільну історію співпраці в Сирії, військові угоди та стратегічне партнерство.
«Щодо ядерної проблеми ми завжди мали тісні консультації з нашими друзями — Китаєм і Росією. Зараз це гарна нагода для обговорення з російськими посадовцями», — заявив Аракчі в коментарі іранському державному телебаченню.
За його словами, в листі до Путіна міститься обговорення регіональних і двосторонніх питань, а також позиція Тегерана щодо триваючих переговорів.
Напруга між США та Іраном зростає
Нагадаємо, президент США Дональд Трамп неодноразово пригрозив Ірану бомбардуваннями та санкціями проти країн, які купують іранську нафту, якщо не буде досягнуто угоди щодо спірної ядерної програми. США вже перекинули в регіон додаткові військові літаки, демонструючи готовність до жорсткої лінії.
Перший раунд переговорів, який пройшов минулого тижня в Омані, обидві сторони назвали конструктивним. Проте напередодні другої зустрічі, що має відбутися в Римі цими вихідними, Іран чітко окреслив червоні лінії: зокрема, право на збагачення урану не підлягає переговорам, наголосив Аракчі.
Росія — стратегічний партнер, але не гарант
Росія, яка підписувала попередню ядерну угоду з Іраном у 2015 році, від якої Трамп вийшов у 2018-му, має важелі впливу як член Ради Безпеки ООН з правом вето. Хоча Кремль відмовився коментувати, чи готовий взяти під контроль іранські запаси збагаченого урану, Москва наголосила, що будь-який військовий удар по Ірану буде незаконним і неприйнятним.
Незважаючи на напруження між Заходом та Іраном, Путін зберігає тісні зв’язки з Хаменєї, а стратегічне партнерство між двома країнами зміцнилося після підписання 20-річної угоди на початку цього року. Варто зазначити, що в документі відсутні положення про взаємну оборону, однак Росія закуповувала в Ірану озброєння для війни проти України, що підкреслює глибину взаємозалежності.
Захід стурбований
Західні країни висловлюють занепокоєння з приводу того, що Іран збагачує уран до рівня, близького до збройового, що перевищує межі, допустимі для цивільної ядерної програми. Іран заперечує будь-які спроби створення ядерної зброї, наполягаючи на праві на мирний атом.
Переговори між Тегераном і Вашингтоном можуть стати ключовим моментом для стримування нової гонки озброєнь на Близькому Сході — і в цьому контексті позиція Росії може стати або стабілізуючим, або деструктивним фактором, залежно від геополітичних розрахунків Кремля.