Фото: Depositphotos
Washington Post б’є на сполох: Трамп руйнує довіру до Америки і відкриває Пекіну шлях до реваншу. Історики в майбутньому можуть назвати цей момент найгіршим прорахунком у зовнішній політиці США за ціле покоління.
Дональд Трамп знову опинився в центрі нищівної критики провідної американської преси. У великій аналітичній статті The Washington Post автори звинувачують експрезидента в тому, що він майстерно «вирвав поразку з пащі перемоги» — саме тоді, коли США мали всі шанси остаточно схилити глобальну гру проти Китаю на свою користь.
Втрата унікального моменту
Поки адміністрація Байдена будувала стратегічні альянси — з Японією, Південною Кореєю, Австралією, Філіппінами, Індією та ЄС — і залучала інвесторів до американської промисловості, Трамп вирішив діяти навпаки. Його нові мита — наймасштабніше підвищення податків у новітній історії — вдарили не тільки по Китаю, а й по самому Вашингтону.
«Нам дали злітно-посадкову смугу, а ми врізалися в ангар», — іронізує автор. На тлі економічних проблем Пекіна, дефіциту іноземних інвестицій та дипломатичної ізоляції, США мали всі шанси натиснути на Китай ще сильніше. Проте адміністрація Трампа, замість посилення координації із союзниками, ізолює саму Америку.
Китай виграє реванш
Пекін, зіштовхнувшись з наслідками економічної кризи, почав демпінг: сталь, авто, електроніка — все це продається за заниженими цінами на глобальних ринках. Наслідки — від зупинки металургійного заводу в Чилі до позовів Мексики й Бразилії до СОТ. Навіть Європа, яка раніше намагалася балансувати, почала схилятися до США — аж поки Трамп не зіпсував ситуацію.
«Меркантилізм Пекіна став тим же, чим є “воїни-вовки” для його зовнішньої політики — рецептом міжнародної ізоляції», — зазначає WP.
Америка втрачає довіру
Нові дії Трампа змусили багатьох переглянути ставлення до США. Європа починає сумніватися в надійності Вашингтона як союзника, особливо з огляду на риторику Трампа щодо України. Країни, які нещодавно були готові дистанціюватися від Пекіна, повертаються до нього.
Ба більше, Трамп нівелював головну перевагу США — здатність впливати економічно, без участі армії. «Тепер, замість санкцій, нам доведеться знову покладатися на флот», — б’є на сполох Washington Post.
Політична іронія в стилі Трампа
«Ніколи ще президенту не давали такої сильної руки на світовій арені. І ніколи ще він не грав нею так бездарно», — пише видання, додаючи, що «коли приплив відходить, видно, хто без шортів. І Трамп вже шукає снікерси».