Фото: Depositphotos
Ізраїль розглядає можливість завдати обмеженого удару по іранських ядерних об’єктах уже найближчими місяцями, попри те, що президент США Дональд Трамп наразі не готовий підтримати подібну операцію. Про це повідомляє агентство Reuters з посиланням на ізраїльського чиновника та два поінформованих джерела.
За словами джерел, прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньяху на нещодавній зустрічі в Білому домі отримав чіткий сигнал від Трампа: Вашингтон на даному етапі надає перевагу дипломатії у переговорах з Тегераном. Проте Ізраїль зберігає за собою право діяти самостійно.
Ізраїльські посадовці наголошують, що не допустять здобуття Іраном ядерної зброї, а Нетаньяху продовжує наполягати на повному згортанні ядерної програми Ісламської Республіки як обов’язковій умові будь-якої угоди.
На тлі нового раунду попередніх переговорів між США та Іраном, які мають відбутися в Римі найближчої суботи, Ізраїль, за інформацією Reuters, представив адміністрації Трампа низку сценаріїв удару — деякі з них мають часові межі до кінця весни або літа. Йдеться про комбінацію авіаударів і спецоперацій, спрямованих на тимчасове ослаблення ядерної інфраструктури Ірану — на терміни від кількох місяців до року і більше.
Однак після стриманої відповіді США, ізраїльське керівництво розглядає можливість проведення обмеженого удару, який не потребуватиме прямої участі американських військових. Такі дії можуть мати менший масштаб порівняно з початковими планами, але збережуть політичну гнучкість Ізраїлю.
The New York Times повідомила, що Трамп чітко дав зрозуміти Нетаньяху: у короткостроковій перспективі США не готові підтримати військове вирішення конфлікту. Однак сам президент у четвер заявив журналістам, що «не відмовляв» Ізраїль від удару, але й не поспішає з підтримкою.
«Я думаю, що Іран має шанс стати великою країною та жити щасливо без смертей», — сказав Трамп. — «Це мій перший варіант. Якщо буде другий — думаю, він буде дуже поганим для Ірану, і сам Іран це розуміє».
У минулому Ізраїль уже представляв аналогічні варіанти атаки адміністрації Байдена, повідомили два колишні високопосадовці. Більшість з них вимагали значної американської підтримки — військової, розвідувальної та протиракетної — у разі іранської відповіді.
Тепер же Ізраїль, імовірно, готується діяти більш автономно. Така ескалація може поставити під загрозу поточні дипломатичні зусилля США, а також політичну підтримку Ізраїлю у Вашингтоні — особливо у разі провалу римського раунду переговорів.