Фото:Matt Rourke/AP
Вплив Дональда Трампа на політику за межами США виявляється дедалі помітнішим — але неоднозначним. У той час як у Канаді та Австралії партії, що орієнтувалися на риторику MAGA (Make America Great Again), були покарані виборцями, у Румунії та Великій Британії кандидати з прореспубліканськими поглядами зміцнюють позиції. Про це йдеться в аналітичному матеріалі The New York Times.
У Канаді та Австралії, де нещодавно відбулися вибори, перемогу здобули центристські уряди, тоді як консерватори, які орієнтувалися на стиль Трампа, зазнали нищівної поразки — їхні лідери втратили не лише вибори, а й депутатські мандати.
Прем’єр Канади Марк Карні вів відверто анти-Трампівську кампанію, критикуючи тиск з боку Вашингтона, тоді як його австралійський колега Ентоні Албанезе — навпаки, був обережним. Проте обидва лідери здобули перемогу, спираючись на електорат, стурбований агресивною риторикою США.
Натомість у Румунії прорив на виборах здійснив Джордже Сіміон, лідер праворадикального руху AUR і відкритий прихильник Трампа, який навіть запозичив його гасло, пообіцявши “зробити Румунію великою знову”. У першому турі президентських виборів він вийшов у лідери, всупереч тренду в інших західних демократіях.
«Румунія та Польща — стратегічні партнери США. Саме тому президенти MAGA мають керувати в Бухаресті та Варшаві», — заявив Сіміон, натякаючи на прореспубліканську орієнтацію.
У Польщі ситуація подібна: кандидат від націоналістичної опозиції Кароль Навроцький публічно зустрічався з Трампом, намагаючись скористатися його впливом напередодні виборів 18 травня.
У Німеччині вплив Трампа більш непрямий. Попри симпатії MAGA-лідерів до ультраправої AfD, ця партія не досягла прориву. Зате новий канцлер Фрідріх Мерц використовує занепокоєння європейськими гарантіями США, щоб просувати власні економічні ініціативи.
А от у Великій Британії ситуація суперечлива: хоча прем’єр-лейборист Кір Стармер спочатку налагодив зв’язки з Білим домом, його партія нещодавно зазнала серйозних втрат на місцевих виборах. Тим часом популістська партія Реформи, очолювана союзником Трампа Найджелом Фаражем, набирає обертів.
Таким чином, ефект Трампа виявляється фрагментованим: у розвинених демократіях Західної півкулі його наслідування частіше шкодить політикам, тоді як у Східній Європі — дає їм додатковий імпульс.