Фото: Depositphotos
Вперше в історії Секретної розвідувальної служби Великобританії (MI6) її очолить жінка. За інформацією The Times, співбесіди на посаду керівника MI6 відбулися минулого тижня, і до фінального етапу пройшли три кандидатки, дві з яких є чинними офіцерами MI6. Нинішній глава служби, сер Річард Мур, залишить посаду восени після п’яти років роботи.
Фавориткою на посаду вважається дама Барбара Вудворд, нинішня посол Великобританії в ООН і колишня посол у Китаї (2015–2020). Однак її кандидатура викликає суперечки через звинувачення у надмірній лояльності до Китаю та відсутність досвіду в розвідці. Критики, зокрема ті, хто потрапив під санкції Китаю, стверджують, що Вудворд не була достатньо рішучою у критиці китайського режиму, зокрема щодо геноциду уйгурів у Сіньцзяні. Після завершення роботи в Пекіні вона дала інтерв’ю газеті Global Times, заявивши, що незалежність Тайваню «не є опцією».
Прихильники Вудворд наголошують на її статусі найстаршої за вислугою жінки в МЗС Великобританії та унікальному досвіді роботи в Китаї. Дві інші кандидатки, чиї імена не розкриваються через їхню роботу в розвідці, також претендують на посаду. У разі призначення їхні особи стануть публічними.
Вудворд, якій 63 роки, не має розвідувального досвіду. Вона вивчала історію в Університеті Сент-Ендрюс, здобула ступінь магістра з міжнародних відносин у Єльському університеті, викладала англійську в Китаї та приєдналася до МЗС у 1994 році. З 2009 по 2011 рік вона очолювала міжнародний напрямок Прикордонного агентства Великобританії.
Призначення нового керівника MI6 відбувається на тлі зростання шпигунської активності Китаю у Великобританії, включаючи проникнення в оточення герцога Йоркського, атаки на бізнеси та переслідування гонконзьких дисидентів. Безпекові джерела зазначають, що MI6 втрачає свою ефективність, стаючи «більш дискретною версією МЗС» і відходячи від традиційної роботи з агентами.
Рішення про призначення ухвалить прем’єр-міністр Кір Стармер за рекомендацією експертної ради, до якої входять міністр закордонних справ Девід Леммі, радник з нацбезпеки Джонатан Пауелл і головний чиновник МЗС сер Олівер Роббінс. Присутність Роббінса в раді викликає критику, оскільки це може свідчити про підпорядкування MI6 МЗС.
Очікується, що нова очільниця MI6, відома як «C», стане історичною постаттю в британській розвідці, яка з 1909 року мала лише чоловіків на цій посаді.
Джерело: The Times