Велика Британія готова запровадити санкції проти високопосадовців Ізраїлю через «нестерпну» операцію в Газі

Фото: Depositphotos

Велика Британія призупинила переговори про вільну торгівлю з Ізраїлем і готується запровадити санкції проти високопоставлених членів ізраїльського уряду через «нестерпну» військову ескалацію в секторі Гази. Про це повідомило видання The Times.

Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Ламмі різко засудив дії уряду Беньяміна Нетаньягу, назвавши «огидними та екстремістськими» заклики ізраїльських міністрів до «очищення» Гази та переселення палестинців до третіх країн. Зокрема, він розкритикував міністра фінансів Бецалеля Смотрича, який говорив про «знищення залишків» Гази та переміщення її жителів.

«Ми повинні назвати це тим, що воно є. Це екстремізм. Це небезпечно. Це огидно. Це жахливо, і я засуджую це найрішучішим чином», – заявив Ламмі у Палаті громад, де депутати від різних партій вигукували слово «геноцид». Він також назвав відмову Ізраїлю пропускати тисячі вантажівок із гуманітарною допомогою «образу цінностей британського народу» та звинуватив уряд Нетаньягу в ізоляції Ізраїлю від його союзників.

Британський уряд розробляє плани спільно з іншими країнами щодо запровадження санкцій проти ключових ізраїльських посадовців, зокрема Смотрича, міністра національної безпеки Ітамара Бен-Гвіра та міністра оборони Ісраеля Каца. Це найсильніша критика Ізраїлю з боку Великої Британії з початку війни з ХАМАС у 2023 році. У вересні 2024 року Британія вже призупинила частину експорту зброї до Ізраїлю, а раніше цього року Ламмі назвав блокаду гуманітарної допомоги Газі порушенням міжнародного права.

Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер разом із президентом Франції Еммануелем Макроном і прем’єр-міністром Канади Марком Карні в понеділок виступили зі спільною заявою, попередивши Ізраїль про ризик порушення міжнародного гуманітарного права. «Гуманітарна допомога має надходити до Гази швидко», – заявив Стармер під час візиту до супермаркету в північному Лондоні, наголосивши, що нинішня ситуація з бомбардуваннями, зокрема дітей, і загрозою голоду є «нестерпною».

За даними The Times, президент США Дональд Трамп висловлює зростаюче роздратування через небажання Ізраїлю завершити війну. Хоча Білий дім уникає публічної критики, Трамп нібито доручив своїм посадовцям закликати Нетаньягу «згорнути» конфлікт, вважаючи, що страждання в Газі досягли неприйнятного рівня.

Європейський Союз також посилив тиск на Ізраїль: більшість країн-членів підтримали пропозицію Нідерландів переглянути торговельну угоду з Ізраїлем через «катастрофічну» ситуацію в Газі.

Ламмі підкреслив, що обмеження гуманітарної допомоги не сприятиме звільненню заручників, утримуваних ХАМАС. «Цивільне населення Гази, яке стикається з голодом, безпритульністю і травмами, тепер зазнає нових бомбардувань, переміщень і страждань. Заручники, яких ХАМАС утримує майже 600 днів, опинилися під ще більшим ризиком через війну», – сказав він. За даними ООН, у вівторок гуманітарна допомога в Газу не розподілялася, хоча в понеділок дев’ять вантажівок таки потрапили до сектору після десяти тижнів блокади.

Ізраїль, зі свого боку, заявив, що міжнародний тиск не змусить його змінити курс. «Якщо через антиізраїльську одержимість і внутрішньополітичні міркування британський уряд готовий завдати шкоди своїй економіці, це його прерогатива», – заявив речник МЗС Ізраїлю Орен Марморштейн, додавши, що зовнішній тиск не відверне Ізраїль від захисту свого існування.

Велика Британія також запровадила санкції проти поселенців на Західному березі Йордану, звинувативши їх у насильстві проти палестинців, і викликала ізраїльського посла Ципі Хотовелі до МЗС для висловлення протесту проти ескалації.

Джерело: The Times

НОВИНИ