ХАМАС проти Ізраїлю: переговори, що балансують на межі зриву

Конфлікт між ХАМАСом та Ізраїлем знову в центрі уваги через провал переговорів, які могли б стати ковтком свіжого повітря для обох сторін. ХАМАС пропонує угоду: звільнення п’яти заручників в обмін на 50-денне перемир’я, але Ізраїль відповідає жорсткою контрпропозицією. Чи вдасться посередникам, таким як Єгипет і Катар, знайти компроміс у цій напруженій ситуації? Чи зможуть вони склеїти розбитий пазл миру, коли на кону тисячі життів? Дізнайтеся більше про цю драму, що триває вже роками.

Фото:SIPA / SCANPIX

У четвер, 3 квітня, сайт 12-го телеканалу, посилаючись на Al Jazeera, кинув світло на черговий виток напруги між ХАМАСом та Ізраїлем. Конфлікт, що тліє роками, знову опинився в центрі уваги через провал переговорів, які могли б стати ковтком свіжого повітря для обох сторін. Але, як виявилося, навіть найменший компроміс тут — на вагу золота, якого ніхто не поспішає поступатися.

ХАМАС: ультиматум чи шанс на мир?

27 березня ХАМАС запропонував угоду, яка, на їхню думку, могла б розірвати коло насильства. Звільнення п’яти заручників, серед яких громадянин США Ідан Александер, в обмін на 50-денне перемир’я — звучить як жест доброї волі, чи не так? Але це лише верхівка айсберга. ХАМАС наполягає: Ізраїль зриває переговори, відкидаючи цю пропозицію. А разом із тим вимагає повернення гуманітарної допомоги в сектор Гази до довоєнних обсягів (до 2 березня), відкриття контрольно-пропускних пунктів і — увага — звільнення тисяч ув’язнених. У тому числі 150 терористів, засуджених до довічного ув’язнення. Амбітно? Безумовно. Реалістично? Питання відкрите.

План ХАМАСу передбачав іще один цікавий поворот: на 10-й день перемир’я вони обіцяли розкрити деталі про долю заручників — живих і мертвих. А посередники — країни, що намагаються втримати цей хиткий міст миру, — мали б одразу розпочати перемовини про постійне припинення вогню, виведення ізраїльських військ (ЦАХАЛу) із сектора Гази та майбутнє регіону після війни. Усе це звучить як сценарій із голлівудського трилера, де напруга зростає з кожною хвилиною.

Ізраїль: свій хід у грі

Ізраїль, однак, не став мовчки ковтати ультиматум. Їхнє контрпропозиція — це не просто відповідь, а спроба перехопити ініціативу. Ще до старту угоди ХАМАС мав би звільнити Ідана Александра — як символічний жест. А вже в перший день перемир’я — відпустити 10 заручників в обмін на 120 довічно ув’язнених і 1111 палестинців, затриманих після кривавих подій 7 жовтня. І це ще не все: Ізраїль хоче повернути тіла 16 загиблих заручників, пропонуючи натомість 160 тіл палестинців. Жорстко, але чітко — Ізраїль грає за своїми правилами.

ХАМАС мовчить, але не здається

Тиждень в Ізраїлі чекали на реакцію ХАМАСу. Усі сподівалися, що посередники — Єгипет, Катар чи хто там ще стоїть за лаштунками — дотиснуть угоду. Але ввечері 2 квітня Reuters, посилаючись на представника ХАМАСу, кинув холодний душ на ці очікування. Терористична групівка відкинула пропозицію Ізраїлю, заявивши, що залишається “прихильною” лише ініціативам посередників. Переклад із дипломатичної на людську: “Ваш план нам не підходить, але ми ще пограємо в цю гру”.

Що далі?

Ситуація зависла в повітрі, як дим над полем бою. ХАМАС звинувачує Ізраїль у зриві переговорів, Ізраїль — ХАМАС у небажанні йти на поступки. А між ними — заручники, гуманітарна криза і тисячі життів, які чекають хоч якогось просвітку. Чи вдасться посередникам склеїти цей розбитий пазл миру? Чи ми знову станемо свідками чергового акту цієї нескінченної драми?

Автор : Marianna Nyzhnia