Пошук
Close this search box.

Москва і Київ обмінялися звинуваченнями у пожежі на Запорізькій АЕС

На цьому відеоматеріалі, опублікованому офісом президента України Володимира Зеленського 11 серпня 2024 року, видно пожежу на підконтрольній Росії Запорізькій атомній електростанції в Енергодарі на півдні України / AFP

На цьому відеоматеріалі, опублікованому офісом президента України Володимира Зеленського 11 серпня 2024 року, видно пожежу на підконтрольній Росії Запорізькій атомній електростанції в Енергодарі на півдні України

У неділю ввечері на найбільшій атомній електростанції в Європі, Запорізькій АЕС, яка наразі перебуває під контролем Росії, спалахнула пожежа. Інцидент викликав новий виток напруженості між Москвою та Києвом, які обвинувачують одне одного у виникненні пожежі. За даними BBC, жодна зі сторін не повідомила про підвищення радіаційного фону.

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ), яке має своїх спостерігачів на об’єкті, повідомило про важкий темний дим, який піднімався з північної частини АЕС після серії вибухів. Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі попередив, що такі атаки становлять серйозну загрозу ядерній безпеці та закликав до негайного припинення бойових дій в цьому районі.

Цей інцидент стався на тлі значного загострення конфлікту, коли українські війська здійснили своє наймасштабніше вторгнення на територію Росії з початку війни. Незважаючи на заяву російської компанії “Росатом” про ліквідацію основної пожежі до півночі неділі, обидві сторони продовжують звинувачувати одна одну в організації нападу.

Росатом стверджує, що пожежа виникла внаслідок удару безпілотника, проте доказів не надано. Українська компанія “Енергоатом” повідомила, що пошкоджено одну з градирень та інше обладнання. МАГАТЕ закликало до негайного доступу на об’єкт для оцінки збитків, однак ані Москва, ані Київ не відреагували на цей заклик.

Президент України Володимир Зеленський звинуватив Росію у спричиненні пожежі, зазначивши, що чорний дим був видний з підконтрольного Україні міста Нікополь. Він підкреслив, що хоча радіаційні показники залишаються в нормі, ситуація на станції залишається небезпечною, доки вона контролюється російськими силами.

Запорізька АЕС, яка знаходиться поблизу лінії фронту, продовжує залишатися об’єктом високої небезпеки. Незважаючи на те, що всі шість реакторів станції перебувають у стані холодної зупинки, станція залежить від зовнішніх джерел енергії для підтримки охолодження ядерних матеріалів, щоб уникнути катастрофічної аварії.

Ця ситуація підкреслює серйозність загрози ядерної безпеки в умовах триваючого конфлікту, де обидві сторони регулярно звинувачують одна одну в провокаціях та спробах дестабілізації.