Bloomberg: Спадкоємець імперії Hermès Ніколя Пуєш звинуватив Еріка Фреймонда у «гігантському шахрайстві»

Ніколя Пуєш Фото: Nicolas Puech/Facebook

Октогенарний спадкоємець розкоші Hermès, який минулого року викликав суперечки своїм планом залишити свої статки садівникові, можливо, вже не має чим ділитися. Швейцарський суд нещодавно відхилив позов 81-річного Ніколя Пуєш, який звинувачував свого колишнього фінансового консультанта у втраті його статків.

Адвокати Пуєша заявили, що він більше не володіє активами, про які йшлося: близько 6 мільйонів акцій сімейної компанії Hermès International SCA, вартість яких оцінюється приблизно в 12 мільярдів євро (13 мільярдів доларів). Цей пакет акцій робив би його найбільшим акціонером виробника сумок Birkin і кольорових шовкових хусток, заснованого у 1837 році. З тих пір компанія стала одним з найбільших гравців на ринку розкоші, а сім’я Hermès стала однією з найбагатших у Європі. За даними Bloomberg Billionaires Index, їхній статок складає близько 155 мільярдів доларів.

Судове рішення проти звинувачень

12 липня апеляційний суд у Женеві не знайшов доказів того, що фінансовий радник Ерік Фреймонд зловживав довірою Пуєша або що п’яте покоління спадкоємців Hermès було обдурене протягом більше ніж двох десятиліть, протягом яких, як зазначено, деякі акції були продані. Судовий документ стверджує, що «гігантське шахрайство», жертвою якого він став, було непомітним для звичайних людей, додаючи, що звинувачення були нечіткими і недостатньо підтвердженими.

Адвокат Пуєш, Грегуар Манжє, відмовився коментувати рішення, в той час як адвокати Фреймонда, Янніс Саккас і Стефан Гродецький, заявили, що їхній клієнт задоволений результатом, який включає «жорсткі слова» на адресу позивача. Справа вперше була оприлюднена онлайн-журналом Gotham City.

Залишаючи загадку

Рішення суду є частиною наслідків спроби люксового магната Бернара Арно, засновника LVMH, контролювати Hermès більше десяти років тому. Він зазнав невдачі, але Пуєш став вигнанцем сім’ї через його ймовірну роль у способі, яким Арно потайки набрав частку в компанії.

Доля приблизно 5,7% акцій Пуєш залишається загадкою з того часу, коли в 2014 році Арно почав розпродавати свою 23% частку, а Пуєш покинув наглядову раду Hermès. На earnings call у четвер аналітик запитав виконавчого голови Hermès Аксл Дюма про те, чи володіє Пуєш акціями. «Ми не маємо можливості бачити та контролювати їх,» – відповів Дюма.

Наслідки для благодійності

Швейцарське рішення залишає питання про місцезнаходження акцій без відповіді. Проте, воно проливає світло на теперішні обставини Пуєш. Минулого року мешканець Орсьєра в швейцарському кантоні Вале, який у публічних документах описується як француз із освітою в галузі мистецтв, намагався скасувати свій контракт на спадщину з фондом Isocrates після того, як розпочав адміністративні процедури для усиновлення свого середньовічного садівника, якому він планував залишити частину свого багатства. Це рішення залишило благодійність у невизначеності, і вона відклала нові гранти.

Довіряючи фінансисту

У швейцарському суді Пуєш стверджував, що його статки майже повністю походять від акцій Hermès, і що він більше не володіє ними, але не усвідомив цього, оскільки Фреймонд отримував всі його банківські виписки. Судовий документ описує 24-річний період, протягом якого Пюше покладався на Фреймонда для управління своїм статком.

З 1998 року Пуєш почав переказувати в швейцарські банки акції Hermès, яких зрештою стало 6 мільйонів. З цього року він надав Фреймонду ряд підписаних мандатів на управління своїми рахунками. Починаючи з 2001 року, акції продавалися, купувалися та передавалися через один з банків.

Критично важливо, що прибуток у 53,7 мільйона євро був зафіксований від продажу акцій протягом майже двох років до жовтня 2010 року, того самого місяця, коли Арно повідомив родині Hermès, що він накопичив частку в компанії. Пуєш не мав «заперечень» проти вступу стороннього інвестора в акціонерний капітал Hermès і навіть вважав його «союзником», згідно з доказами, описаними в судовому документі. Однак його сім’я розробила стратегію, яка в підсумку допомогла утримати Арно на відстані.

Фото: вікіпедія

Еквівалентні свопи

Пуєш скасував мандати Фреймонда в жовтні 2022 року і почав оцінювати свій статок та організовувати свою спадщину, відповідно до швейцарського рішення. Рік по тому він подав три справи проти Фреймонда, перша з яких стосувалася звинувачень у тому, що фінансовий радник утримував інформацію і не міг повернути акції Hermès. Інші стосувалися управління його фондом, позик і інших інвестицій.

Судове рішення дійшло висновку, що Пуєш добровільно передав управління своїми справами Фреймонду, включаючи підписання численних бланкових документів і надання доступу до своїх банківських рахунків. Пюше ніколи не стверджував, що був обдурений або не розумів, що підписує, лише те, що залишив вибір щодо зростання свого багатства за Фреймондом. Він міг би скасувати їхню угоду в будь-який час, заявив суд.

«Не зрозуміло, хто завадив позивачеві зацікавитися тим, як еволюціонували його активи», – йдеться в рішенні суду. Сліпа довіра Пуєша до Фреймонда не є ознакою нечесності фінансового консультанта.

Джерело: Bloomberg

НОВИНИ