Фото:Depositphotos
Мережа російських сайтів, які маскуються під американські видання, поширює фейки, створені штучним інтелектом, щоб вплинути на виборців напередодні президентських виборів у США. Як показав аналіз Бі-бі-сі, один з ключових гравців у цій кампанії дезінформації — колишній американський поліцейський, який переїхав з Флориди до Москви.
Ми публікуємо скорочений переклад статті співробітників відділу BBC Verify. З оригіналом англійською мовою можна ознайомитися на сайті BBC News.
Зеленська в центрі фейкової сенсації
Історія, яка могла б стати справжньою бомбою, якби була правдою: Олена Зеленська, дружина президента України Володимира Зеленського, нібито купила унікальний спорткар Bugatti Tourbillon за 4,5 млн євро (4,8 млн доларів) під час візиту до Парижа на ювілей висадки союзників у Нормандії в червні 2024 року — за гроші, отримані Україною за програмою американської військової допомоги.
Ця історія з’явилася на маловідомому французькому сайті всього кілька днів тому і була швидко викрита як фейк. Експерти звернули увагу на помилки в опублікованому в інтернеті рахунку за покупку. Джерело інформації з’явилося лише у дивно змонтованому, можливо, навіть згенерованому відео.
Дезінформація та її наслідки
Компанія Bugatti виступила з різким спростуванням, назвавши новину фейковою, а її паризький дилерський центр пригрозив судовим позовом людям, що стоять за цією вигаданою історією. Але до того часу фейк вже встиг завіруситися, інфлюенсери підхопили фальшивку і рознесли її по інтернету.
Посилання, яке опублікував у X (колишній Twitter) проросійський прихильник Дональда Трампа Джексон Хінкл, побачили понад 6,5 млн осіб. Кілька інших акаунтів поширили цю історію серед мільйонів інших користувачів X — за даними статистики сайту, загалом не менше 12 млн користувачів.
Це була фейкова «стаття» на фейковому «новинному сайті», призначена для широкого розповсюдження в інтернеті. Вона була частиною російської кампанії дезінформації, яку відділ BBC Verify розкрив минулого року.
Нова мета — американські виборці
Нове розслідування BBC Verify, у рамках якого ми понад пів року вивчали сотні статей на десятках сайтів, показало, що у цієї кампанії з’явилася нова мета — американські виборці. Десятки вигаданих історій, які відстежила Бі-бі-сі, схоже, призначені для впливу на виборців у США і посіву недовіри в суспільстві напередодні листопадових виборів президента.
Фейки та їхні цілі
Історія з Bugatti торкалася кількох важливих тем українського порядку денного: корупції в Україні, витрат США на допомогу Києву, внутрішніх справ французьких еліт. Але інша фальшивка, яка стала вірусною на початку цього року, мала безпосереднє відношення до американської політики.
Вона була опублікована на сайті під назвою The Houston Post — одному з десятків сайтів з типовими американськими назвами, які насправді адмініструються з Москви. У ній стверджувалося, що ФБР незаконно прослуховувало резиденцію Дональда Трампа у Флориді.
Індустрія фейків
Тисячі новинних статей, які створюються, очевидно, за допомогою штучного інтелекту, розміщуються на десятках сайтів з дуже «американськими» назвами — Houston Post, Chicago Crier, Boston Times, DC Weekly та ін. Деякі з них — це назви газет, які припинили своє існування кілька років або навіть десятиліть тому.
Більшість статей на цих сайтах не є відвертими підробками. Навпаки, вони засновані на реальних новинах з інших сайтів, очевидно, переписаних штучним інтелектом.
Як колишній поліцейський став поширювачем дезінформації
Один з головних учасників операції — Джон Марк Доган, колишній морський піхотинець США, який у 2000-х роках працював у поліції у Флориді та Мен. Пізніше він створив вебсайт, призначений для збору витоків інформації про свого колишнього роботодавця — офіс шерифа округу Палм-Біч у Флориді.
На цьому сайті, поряд з фейками і чутками, Доган публікував і справжню інформацію, включаючи домашні адреси поліцейських. У 2016 році ФБР провело обшук у його квартирі, після чого він втік до Москви.
З тих пір він пише книги, веде репортажі з окупованих районів України, виступає на засіданнях російських think tanks, на військових заходах і на телеканалі, що належить російському Міноборони.
Погляд у майбутнє
Кампанія, в якій бере участь Доган, все більше зміщується з історій про війну в Україні на історії про американську і британську політику. Фейк про прослуховування ФБР резиденції Трампа Мар-а-Лаго був однією з перших публікацій, яка була повністю присвячена політиці США, без згадок про Україну або Росію.
Експерти вважають, що масштаби і витонченість операції схожі з попередніми кампаніями з поширення дезінформації на Заході, за якими стояв Кремль. Вони також застерігають, що обсяги розміщеного контенту і прогресуюча витонченість фейків можуть стати серйозною проблемою напередодні листопадових виборів у США.
Незважаючи на численні спростування, новини на фейкових сайтах продовжують набирати популярність, поширюючись серед мільйонів користувачів інтернету. Це створює загрозу для демократичних процесів і вимагає постійної боротьби з дезінформацією та фейковими новинами.
Бі-бі-сі відправила запити в МЗС Росії та посольства США і Великої Британії, але на момент публікації статті відповіді не отримала.