Пошук
Close this search box.

Імпорт бензину в Україні: Аналіз за січень-вересень 2024 року

Імпорт бензину.Фото: depositphotos.

У період з січня по вересень 2024 року Україна імпортувала 919,5 тисяч тонн бензину, що на 6% менше в порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Це свідчить про значні зміни на ринку пального, які стали наслідком різних факторів, включаючи логістичні проблеми та економічні виклики.Про це повідомляє портал TimeUkraineIsrael з посиланням на Enkorr.

Зміна логістики: Перехід на залізничний транспорт

Більше 64% бензину, що надійшов в Україну, доставлявся залізничним транспортом. Обсяги цього виду транспорту зросли на 44%, досягнувши 590,5 тисяч тонн. Це свідчить про зростання ефективності залізничних перевезень в умовах, коли автотранспорт зазнавав значних втрат.

Зниження імпорту бензовозами

У той же час імпорт бензину автотранспортом зменшився на 31%, склавши 220 тисяч тонн. Основною причиною цього зниження стали страйки в Польщі, що тривали з 6 листопада 2023 року до 22 квітня 2024 року. Внаслідок цього Польща втратила майже 86% автоперевезень пального, які були заміщені залізничними поставками.

Зменшення постачань з інших країн

Значно скоротилися постачання бензину автодорогами з Болгарії (-59%), Словаччини (-58%) та Латвії (майже на 100%). Ці зміни також свідчать про необхідність адаптації українських імпортерів до нових умов ринку.

Західний напрямок стає домінуючим

2024 року західний напрямок імпорту бензину збільшився на 22% (498 тисяч тонн), в той час як південний напрямок втратив 26% (421,7 тисяч тонн). Південний напрямок втратив обсяги через різке зниження постачань з Греції, де імпорт у першій половині року взагалі не здійснювався. Лише наприкінці року ринок зміг частково відновити постачання через підготовку до підвищення акцизів з 1 вересня.

Литва: Успішний постачальник бензину

Значну роль в імпорті бензину відіграє Литва, обсяги постачань з якої зросли на 40% до 161,2 тисяч тонн. У вересні місто Мажейкяй стало найбільшим постачальником бензину, з обсягом 35,2 тисяч тонн (+38% в порівнянні з серпнем). Литовські постачальники зберігають свою популярність завдяки історичним зв’язкам з українськими контрагентами та високій репутації литовського пального, підкреслює Сергій Куюн, директор Консалтингової групи «А-95». Головним чинником успіху є також конкурентоспроможність цін.

Імпорт дизельного пального

Не менш важливим є й імпорт дизельного пального, обсяги якого за дев’ять місяців 2024 року становили 4,83 мільйона тонн, що на 7% більше в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

НОВИНИ