Пошук
Close this search box.

Зростання оборонної індустрії України: виклики та нові можливості для приватного сектору

Українська оборонна промисловість.Фото: foreignukraines.

Оборонна галузь України продовжує демонструвати вражаюче зростання. Поряд з державними підприємствами, до виробництва озброєння активно долучається і приватний сектор, що сприяє розвитку індустрії. Проте для подальшого ефективного прогресу, українські виробники стикаються з проблемою забезпечення збуту своєї продукції та потребують дерегуляції.Про це повідомляє TimeUkraineIsrael, за даними Liga.net.

За словами Германа Сметаніна, міністра зі стратегічних галузей промисловості України, цього року оборонна індустрія, зокрема Defense Tech, зазнала значного розвитку. Якщо до початку повномасштабної війни лідерами вітчизняної промисловості були державні підприємства, то під час війни на арену вийшли й численні приватні компанії. Зараз в Україні зареєстровано понад 800 виробників озброєння і техніки, і лише 12% з них належать до державних підприємств. Зокрема, державний концерн “Укроборонпром” протягом останнього року значно збільшив обсяги виробництва, що дозволило йому увійти до топ-50 найбільших світових виробників озброєнь.

Сектор оборонних технологій: стрімке зростання та нові перспективи

Одним з основних напрямків розвитку української оборонної промисловості є виробництво безпілотних літальних апаратів (БпЛА), роботизованих наземних комплексів та засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ). За прогнозами, до 2025 року виробництво в Україні досягне понад 4,5 мільйона одиниць БпЛА, більше 20 тисяч роботизованих систем та 200 тисяч одиниць РЕБ. Однак, попри ці амбітні цифри, державний бюджет України не здатен покрити всі витрати на розвиток та підтримку оборонної промисловості, через що частина можливостей залишається незадіяною.

Проблеми зростання: приватний бізнес потребує нових умов

Ситуація ускладнюється тим, що приватні компанії, які успішно виконують державні контракти, стикаються з проблемою масштабування та виходу на серійне виробництво. За словами Катерини Михалко, виконавчого директора об’єднання “Технологічні сили України”, ці компанії потребують не лише внутрішнього розвитку, а й встановлення міжнародних партнерств. Приватні виробники активно закликають державу до створення більш передбачуваних умов для бізнесу, таких як довгострокові контракти, фінансування дорогих розробок та можливість експорту продукції на зовнішні ринки, яку не закуповують Збройні сили України.

Приватний сектор пропонує відкриття контрольованого експорту продукції, яку держава не в змозі закупити, або продукції, якої не потребує армія. Такий експорт можна направляти лише до країн, з якими Україна має укладені договори безпеки або які входять до коаліції “Рамштайн”.

Підтримка держави: нові ініціативи та можливості

Нещодавно Кабінет Міністрів України ухвалив постанову щодо фінансової підтримки підприємств оборонно-промислового комплексу. Програма пільгового кредитування передбачає відсоткову ставку в розмірі 5% для виробників, що працюють у сфері оборонних технологій. Пільгові кредити можна використовувати для розробки, виготовлення та модернізації військової техніки та озброєння. Однак банки, що надають ці кредити, повинні мати режимно-секретний статус, і на сьогодні це лише державні установи, такі як Ощадбанк та Укрексімбанк.

Зовнішній ринок і міжнародне фінансування

Водночас Україна продовжує розвивати співпрацю з міжнародними партнерами. За словами керівника Brave1 Наталії Кушнерської, у портфелі компанії зараз понад 130 інвесторів з понад 30 країн світу. Лише за минулий рік українська оборонна промисловість залучила близько 10 мільйонів доларів інвестицій, а в цьому році очікується залучення до 50 мільйонів доларів.

Інвестори особливо звертають увагу на сектор оборонних технологій, що наразі розвивається швидше за всі інші галузі в Україні. Водночас, незважаючи на зростання інвестицій, українські виробники не можуть покладатися лише на внутрішній ринок і потребують додаткових можливостей для розширення своєї присутності на зовнішніх ринках.

Фото: interfax.

На тлі швидкого зростання оборонної промисловості України, важливою залишається проблема забезпечення стабільного збуту продукції та створення умов для розвитку приватного бізнесу. Відкриття нових можливостей для міжнародної співпраці, дерегуляція та залучення інвестицій допоможуть зміцнити оборонний потенціал України та забезпечити її безпеку у довгостроковій перспективі.

НОВИНИ