Пошук
Close this search box.

Древній Єрусалим відкриває свої таємниці: знайдено монументальний фортифікаційний рів

Фото: Управління старожитностей Ізраїлю

Археологи Управління старожитностей та Тель-Авівського університету, проводячи розкопки у місті Давида в Єрусалимі, виявили фортифікаційний рів, глибина якого становила дев’ять метрів, ширина – 30 метрів, а протяжність – 70 метрів. Спроби знайти цей рів археологи робили протягом останніх 150 років.

Роль рову в захисті Єрусалима

Цей рів розділяв Єрусалим на дві частини, відділяючи густонаселений нижній місто від верхнього, де розташовувалися Храм і палаци. Організація такого монументального проекту була під силу лише могутньому правителю. З двох сторін укріплення земля обривалася вниз, тому обійти рів було неможливо.

Історичне значення рову

“Коли саме був вирубаний рів, ми не знаємо, але ясно, що він використовувався сотні років у період, коли Єрусалим був столицею Юдейського царства. Цар Йошіягу реалізував цей проект, щоб відділити житловий нижній місто, розташований на південь, від акрополя, який знаходиться на Храмовій горі, на північ”, – розповідають керівники розкопок професор Юваль Гадот з Тель-Авівського університету та доктор Іфтах Шалев з Управління старожитностей.

Довготривалі пошуки та відкриття

Протягом 150 років археологи намагалися з’ясувати, як виглядали укріплення на півночі міста, але картина прояснилася тільки тепер. Вчені розповідають, що у 60-ті роки ХХ століття британська археологиня Кетлін Кеньон, яка вела розкопки у місті Давида, звернула увагу на те, що гора в цьому місці обривається, хоча повинна була підніматися. Вона вирішила, що це природне ущелля, проте зараз з’ясувалося, що йдеться про широкий і глибокий рів.

Використання рову в різні епохи

“Ми не знаємо, коли він був вирубаний. Зазвичай такі монументальні будівельні об’єкти датуються в Єрусалимі епохою середньої бронзи – приблизно 3800 років тому. У цьому випадку він захищав місто з півночі – в єдиному місці, де не було природної оборони. Використовувався він і в епоху Першого храму та Юдейського царства, будучи перешкодою між нижнім та верхнім містом”, – розповідає Іфтах Шалев.

Стародавня топографія Єрусалима

Стародавній Єрусалим виник на вузькому і крутому пагорбі, поступово поширюючись на сусідні пагорби та долини. Топографія ускладнювала пересування з однієї частини міста в іншу, багато з будівельних проектів царів були пов’язані саме з цим, що знайшло відображення і в Танасі. Так, згідно з Першою книгою царів, “Шломо, побудувавши Мілло, закрив пролом у (стіні) міста Давида, свого батька”. Поділ міста на верхній та нижній збереглися і в персидський, і в елліністичний періоди.

Джерело: newsru

НОВИНИ