Ціна війни: як російська економіка тримається попри нестачу ресурсів та санкції

економіка Росії

Фото: Reuters

Високі витрати Росії на військові потреби загрожують перегрівом економіки, однак Москва досі має ресурси для продовження війни, попри західні санкції. Про це повідомляє Washington Post із посиланням на російських економістів, зокрема Владислава Іноземцева, співробітника Європейського центру аналізу і стратегії. За словами аналітика, завдяки прибуткам від експорту нафти, Росія може фінансувати війну проти України ще від одного до трьох років, хоча це й вимагає серйозних скорочень в інших сферах економіки.

Попри доходи від нафти, інфляція в РФ зростає, а виробничі потужності вже майже вичерпані. Глава Центрального банку Росії Ельвіра Набіулліна заявила, що підтримання високих процентних ставок на тривалий період може допомогти боротися з інфляцією, однак результати поки що не виправдали очікувань.

Крім того, російська економіка стикається з дефіцитом робочої сили. За результатами опитування, проведеного Російським союзом промисловців і підприємців у жовтні, 83% підприємств відчувають труднощі з пошуком кадрів. Зокрема, в Сибіру бракує водіїв автобусів, а на фермах дояркам виплачують зарплати, подібні до тих, які зазвичай отримують працівники IT-сфери, щоб утримати їх на роботі. У готельному секторі не вистачає офіціантів, прибиральниць і кухарів.

На тлі фінансових і ресурсних труднощів, Путін може піти на скорочення соціальних витрат, зокрема на освіту, охорону здоров’я та інфраструктуру, щоб забезпечити фінансування війни. Проте російський військово-промисловий комплекс не здатний забезпечити виробництво сучасної зброї, обмежуючись випуском примітивної техніки у великих обсягах.

НОВИНИ