Російські обстріли пошкодили підстанції, від яких залежить зовнішнє живлення українських АЕС

Глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі

Глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі

Масована атака Росії на енергетичну інфраструктуру України в неділю призвела до пошкодження ключових підстанцій, які забезпечують зовнішнє живлення атомних електростанцій (АЕС). Унаслідок цього українські АЕС змушені були скоротити виробництво електроенергії як запобіжний захід. Про це повідомив генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі.

Скорочення потужності та ризики для безпеки

У заяві Гроссі зазначено, що хоча прямого ураження Хмельницька, Рівненська та Південноукраїнська АЕС не зазнали, атаки пошкодили кілька електричних підстанцій, критично важливих для їхньої роботи.

“Головні лінії електропередач від чотирьох підстанцій були відключені. Наразі лише два з дев’яти діючих реакторів у країні виробляють електроенергію на 100-відсотковій потужності”, — зазначив Гроссі.

Команди МАГАТЕ, які працюють на українських АЕС, під час атак були змушені укриватися від повітряних ударів. Зокрема, на Хмельницькій АЕС вони почули гучний вибух, а на Рівненській зафіксували відключення двох ліній потужністю 330 кіловольт.

Рафаель Гроссі наголосив на критичній необхідності стабільного електропостачання для атомних електростанцій. Електроенергія необхідна як для передачі виробленої енергії, так і для охолодження реакторів.

“Ми ще оцінюємо повний масштаб збитків. У цей критичний час я наголошую на важливості дотримання семи ключових принципів ядерної безпеки, зокрема забезпечення надійного електропостачання”, — заявив Гроссі.

У вересні та жовтні фахівці МАГАТЕ вже оцінювали наслідки обстрілів на семи підстанціях, розташованих поза територією АЕС. Після нових атак агентство розглядає можливість повторних візитів для аналізу пошкоджень та подальших заходів.

Починаючи з вечора суботи, російські війська здійснили масштабний повітряний удар, застосовуючи ракети різних типів та ударні дрони Shahed. Метою атак стали об’єкти енергетичного сектору по всій Україні, що посилило загрози для стабільної роботи енергетичної системи країни в умовах війни.

Ця ситуація ще раз підкреслює вразливість критичної інфраструктури та виклики, які стоять перед Україною в умовах продовження військової агресії.

НОВИНИ