Україна запустила миттєві перекази через СЕП-4.1: нові можливості для бізнесу та громадян

СЕП. Факти та цифри, І півріччя 2024 року.Фото: Національний банк України.

З 1 грудня 2024 року в Україні почала працювати оновлена версія системи електронних платежів Національного банку України (СЕП-4.1), що включає функціональність миттєвих кредитових переказів. Цей крок став частиною змін до Закону України «Про платіжні послуги», які набрали чинності 8 листопада 2024 року. Миттєві перекази СЕП значно вдосконалюють платіжну інфраструктуру України, підвищуючи доступність та ефективність фінансових послуг. Про це повідомляє портал Time Ukraine Israel, із посиланням на Національний банк України.

Переваги та особливості СЕП-4.1

Запуск нової версії СЕП-4.1 має низку переваг, серед яких:

  • Інноваційність — інтеграція функціональності миттєвих переказів, що є наступним етапом розвитку платіжної системи країни.
  • Прозорість — чіткі умови для всіх учасників системи, що гарантують прозорі та доступні фінансові операції.
  • Доступність — платіжні операції через СЕП доступні 24 години на добу, 7 днів на тиждень.

Нова версія СЕП-4.1 також дає змогу здійснювати миттєві перекази, що безперервно обробляються протягом усього часу. Відтепер всі учасники СЕП перейшли на оновлену версію, і система продовжує працювати без перебоїв. До миттєвих переказів СЕП вже підключилися кілька великих банків, зокрема Національний банк України, АТ «Ощадбанк», АТ «КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК», АТ «СКАЙ БАНК» та інші. Поступово всі учасники системи підключатимуться до нової функціональності для надання високоякісних платіжних послуг своїм клієнтам.

Що таке миттєвий переказ СЕП?

Миттєвий переказ СЕП — це платіжна операція, що забезпечує миттєве зарахування коштів на рахунок отримувача, при цьому операція відбувається за лічені секунди (не більше 10 секунд). Таку операцію можуть ініціювати як фізичні, так і юридичні особи. Максимальна сума одного переказу становить 100 тис. грн, що є достатнім для багатьох щоденних транзакцій.

Переваги миттєвих переказів СЕП

  • Для громадян — миттєве зарахування коштів в реальному часі, що особливо корисно при оплаті товарів і послуг. Крім того, зручність ініціювання платежів через мобільні додатки та використання QR-кодів або Deeplink для передачі реквізитів робить процес ще простішим.
  • Для бізнесу — можливість зменшити операційні витрати та ефективно керувати ліквідністю, покращуючи при цьому сервіс для клієнтів завдяки цілодобовій доступності платежів.
  • Для економіки України — прискорення цифровізації фінансових послуг, стимулювання конкуренції серед платіжних систем і зниження вартості трансакцій, а також можливість інтеграції з міжнародними системами миттєвих переказів, зокрема ЄС.

Довідка

Система електронних платежів (СЕП) є системно важливою для економіки України та забезпечує понад 99% міжбанківських платежів у національній валюті. Оператором системи є Національний банк України. За дев’ять місяців 2024 року через СЕП було здійснено близько 347 мільйонів платежів, що на 13,4% більше, ніж за аналогічний період попереднього року.

Це нововведення є важливим кроком до модернізації платіжної інфраструктури та сприятиме подальшому розвитку фінансових технологій в Україні.

НОВИНИ