Фото: Depositphotos
Німецька технологічна компанія Kontron, яка має операції в ЄС, Великій Британії та США, експортувала до Росії чутливі телекомунікаційні технології вартістю понад €3,5 млн у кінці 2023 року, попри санкції Європейського Союзу, введені через вторгнення Росії в Україну. Про це свідчить розслідування POLITICO.
Згідно з експортними записами, 11 партій товару було відправлено словенською дочірньою компанією Kontron d.o.o. до її російської філії Iskra Technologies у період з липня по листопад 2023 року, після введення 11-го пакету санкцій ЄС у червні 2023 року, спрямованого на обмеження експорту передових і подвійного призначення технологій до Росії. Серед експортованих товарів був продукт подвійного призначення SI3000, який може використовуватися для моніторингу та перехоплення комунікацій.
Kontron стверджує, що ці поставки були частиною раніше затверджених замовлень, дозволених експортними ліцензіями, виданими урядом Словенії. Компанія заявила, що припинила всі нові поставки після введення санкцій у червні 2023 року, доставляючи лише товари за вже схваленими ліцензіями, відповідно до чинних санкцій ЄС.
Незважаючи на заяви Kontron про скорочення діяльності в Росії після вторгнення в Україну, компанія зберегла повний контроль над Iskra Technologies, яка сама була додана до санкційного списку ЄС у грудні 2024 року. Згідно з останніми фінансовими звітами, Kontron через свою словенську філію володіє 48,4% акцій Iskra Technologies і має фактичний контроль завдяки опціону на викуп решти акцій.
Цей випадок викликав нові запитання щодо здатності Росії отримувати доступ до критично важливих технологій, незважаючи на обмеження, і підняв заклики до посилення глобального санкційного режиму. Родеріх Кізеветтер, член Бундестагу від ХДС і колишній офіцер НАТО, заявив POLITICO, що продовження доступу Росії до технологій спостереження та телекомунікацій “підтримує військову машину Путіна і послаблює європейську безпеку”. Він наголосив, що брак західних технологій є серйозним ударом по російській військовій економіці, і Росія неодноразово намагалася обходити санкції за допомогою складних схем.
Європейська Комісія та Центральна митна служба Німеччини не повідомили про початок розслідування щодо Kontron. Проте випадок підкреслює необхідність ретельнішого нагляду за виконанням санкцій, особливо щодо товарів подвійного призначення, які можуть використовуватися у військових цілях.
Джерело: POLITICO