Боррель пропонує призупинити діалог ЄС з Ізраїлем через ситуацію у Газі: стурбованість порушенням прав людини

Головний дипломат Європейського Союзу, Жозеп Боррель

Головний дипломат Європейського Союзу, Жозеп Боррель. Фото: Getty images

Головний дипломат Європейського Союзу Жозеп Боррель запропонував припинити політичний діалог між ЄС та Ізраїлем через стурбованість можливими порушеннями прав людини під час війни в Газі. Це випливає з листа, надісланого Боррелем міністрам закордонних справ ЄС у середу, і підтверджено чотирма дипломатами, знайомими з ситуацією,повідомляє Reuters.

У листі, надісланому напередодні зустрічі міністрів у понеділок, Боррель заявив, що ситуація в Газі викликає “серйозну стурбованість можливими порушеннями міжнародного гуманітарного права”, і підкреслив, що Ізраїль наразі не вирішив цих питань належним чином. Призупинення політичного діалогу може бути запропоноване на підставі “порушень прав людини” відповідно до угоди між ЄС та Ізраїлем, що діє з червня 2000 року і регулює співпрацю в багатьох сферах, включаючи торгівлю.

“Враховуючи ці обставини, я запропоную ЄС призупинити політичний діалог з Ізраїлем”, – написав Боррель у своєму листі.

Пропозиція Борреля, хоча і є потужним сигналом занепокоєння, вимагає одностайного схвалення всіх 27 країн-членів ЄС, що, як зазначають дипломати, малоймовірно. За словами трьох дипломатів, під час попереднього обговорення в Брюсселі кілька країн висловили заперечення щодо такої ініціативи. Один із дипломатів зазначив, що дії Борреля є сигналом про серйозну стурбованість щодо дій Ізраїлю в Газі.

Управління ООН з прав людини минулого тижня заявило, що майже 70% жертв конфлікту складають жінки та діти, і назвало ситуацію “систематичним порушенням основоположних принципів міжнародного гуманітарного права”. Ізраїль категорично відкинув цей звіт, стверджуючи, що його військові дії проводяться з дотриманням принципів розрізнення та пропорційності і з оцінкою можливого впливу на цивільне населення.

Ситуація в Газі, що почалася з нападів ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня минулого року, розколола країни ЄС у поглядах. Чеська Республіка та Угорщина є відданими прихильниками Ізраїлю, тоді як Іспанія та Ірландія наголошують на підтримці палестинців, закликаючи обидві сторони дотримуватися міжнародного права.

Боррель, який закінчує свій п’ятирічний термін, ризикує залишити ЄС більш розділеним, ніж будь-коли, з огляду на критичні зауваження, що виникли серед дипломатів через недостатню підготовку цієї пропозиції.

НОВИНИ