Фото:
25 лютого 2025 року — Європа може опинитися на порозі стратегічних змін у сфері безпеки. Франція розглядає можливість розгортання своїх винищувачів із ядерною зброєю на території Німеччини як потужний сигнал Володимиру Путіну та спробу зміцнити європейську ядерну безпеку на випадок відходу США з регіону.
Цю інформацію повідомило видання The Telegraph, посилаючись на джерела у французьких дипломатичних колах.
Європейська ядерна безпека: нові виклики та загрози
На тлі можливих змін у трансатлантичних відносинах, зокрема через погрози адміністрації Дональда Трампа вивести частину американських сил зі Старого Світу, європейські лідери дедалі більше задумуються про власні механізми захисту.
Франція, яка володіє власним ядерним арсеналом, демонструє готовність взяти на себе частину відповідальності за європейську безпеку. За словами неназваного французького чиновника:
«Розмістити кілька французьких ядерних винищувачів у Німеччині не повинно бути складно, і це було б сильним сигналом Путіну».
Політичний контекст: Німеччина, Франція та роль Британії
Ідея розміщення французьких ядерних сил у Німеччині набуває ваги в контексті останніх заяв Фрідріха Мерца — фаворита на пост наступного канцлера Німеччини. Нещодавно він закликав Францію та Велику Британію посилити європейську ядерну безпеку, прагнучи зменшити залежність континенту від США.
У неділю президент Франції Еммануель Макрон обговорив з Мерцем можливість такого кроку перед своєю зустріччю в Білому домі, де він планував представити Дональду Трампу план європейської безпеки та оборони України.
Дипломати у Берліні також припустили, що французька ініціатива створює додатковий тиск на прем’єра Великобританії Кіра Стармера, щоб він долучився до цього плану та підтвердив готовність Британії брати активнішу участь у зміцненні європейської безпеки.
«Якщо французи розмістять свої ядерні сили в Німеччині, британцям доведеться відповісти симетрично», — зазначив один із берлінських дипломатів.
Що зміниться для Європи?
На сьогодні американські сили забезпечують ядерний щит для Європи, зокрема розміщуючи близько 100 ядерних боєголовок на базах у Німеччині. Втім, можливий вихід США з цієї угоди може створити вакуум у сфері ядерного стримування.
Ймовірні наслідки розміщення французьких ядерних сил:
• Сильний політичний сигнал Росії про готовність Європи захищатися власними силами.
• Посилення ролі Франції у сфері європейської безпеки та ядерного стримування.
• Тиск на Велику Британію щодо залучення до європейської ядерної парасольки.
• Можливе зростання напруги між НАТО та Росією.
Головний фактор — США
Попри обговорення цих планів, джерела наголошують, що Франція не зробить остаточного кроку без чітких сигналів від США. Поки американські ядерні сили залишаються в Європі, ініціатива Парижа залишатиметься радше сигналом, ніж конкретним кроком.
У разі ж реального відходу США від європейської ядерної безпеки, Франція може стати головним гравцем у підтримці стабільності на континенті.
Європа опиняється на роздоріжжі. Залежність від американського ядерного щита може зменшитися, і європейські країни мусять вирішити, чи готові вони взяти на себе відповідальність за власну безпеку в нових геополітичних умовах.