Ізраїль не зміг переконати адміністрацію Трампа змінити курс щодо ядерної угоди з Іраном

Фото: Depositphotos

Ізраїль висловлює глибоке занепокоєння через те, що адміністрація президента США Дональда Трампа та його спецпредставник на Близькому Сході Стів Віткофф не розуміють критичних деталей, які мають значення для стримування ядерної програми Ірану. Про це повідомляє The Jerusalem Post із посиланням на власні джерела.

У п’ятницю, напередодні другого раунду ядерних переговорів США та Ірану в Римі, директор Моссаду Давід Барнеа та міністр зі стратегічних питань Рон Дермер провели таємну зустріч із Віткоффом у Парижі. Проте, як стверджує видання, їм не вдалося переконати американського переговірника змінити курс переговорів.

«Ізраїль навіть розглядав можливість “перехопити” Віткоффа по дорозі до Рима, де в суботу розпочався другий раунд переговорів», — зазначає The Jerusalem Post.

Хоча Барнеа раніше мав успішні зустрічі з директором ЦРУ Джоном Реткліффом в Ізраїлі, а також користується повагою з боку обох адміністрацій — Байдена й Трампа — вплив на Віткоффа виявився обмеженим. У матеріалі йдеться, що Ізраїль розчарований небажанням адміністрації США заглиблюватися в технічні деталі щодо збагачення урану, передових центрифуг та балістичних ракет, здатних нести ядерні боєголовки.

Оптимізм Ірану після другого раунду переговорів, збереження США частини деталей у таємниці та вже призначений третій раунд на наступний тиждень свідчать про провал ізраїльської спроби впливу.

«Натомість в Ізраїлі все активніше обговорюють необхідність скористатися унікальним вікном вразливості Ірану для нанесення удару по його ядерній інфраструктурі», — пише The Jerusalem Post.

Це випливає з того, що ізраїльські ВПС у жовтні 2024 року вивели з ладу найкращі іранські системи ППО, а також істотно послабили військові можливості “Хезболли” та ХАМАСу, які могли б відреагувати на удар по Тегерану.

Контекст:

У 2021 році, під час каденції Джо Байдена, Ізраїлю вдалося зірвати спробу швидкого укладення угоди з Іраном після особистої зустрічі тодішнього директора Моссаду Йоссі Коена з Байденом. Тоді США несподівано для Тегерана посіли жорсткішу позицію щодо передових центрифуг.

Однак нинішня команда Трампа, схоже, прагне підписати нову угоду з Іраном, навіть якщо вона буде значно слабшою за вимоги Ізраїлю — головне, щоб її можна було подати як кращу за угоду Обами 2015 року.

НОВИНИ