Ізраїльський парламент посилив вплив політиків на вибір суддів: хвиля протестів набирає обертів

Фото: Depositphotos

У четвер, 27 березня 2025 року, Кнесет, ізраїльський парламент, ухвалив у остаточному читанні законопроєкт, який розширює повноваження політиків у процесі призначення суддів. Цей крок став частиною низки суперечливих рішень уряду прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньягу, які вже викликали масові протести по всій країні. Про це повідомляє Reuters.

Законопроєкт вносить зміни до складу Комітету з відбору суддів, який складається з дев’яти членів. З нього виключили представників, призначених Колегією адвокатів Ізраїлю, замінивши їх на делегатів від уряду та опозиції. Опозиційні партії різко розкритикували нововведення, назвавши його ударом по основах ізраїльської демократії, і бойкотували фінальне голосування.

Міністр юстиції Ярів Левін, один із головних ініціаторів реформи, заявив, що закон, який набуде чинності з початком роботи наступного парламенту, забезпечить “сбалансований і репрезентативний” склад комітету. За його словами, це гарантуватиме, що гідні кандидати не будуть відсіяні через інакші погляди. Проте опозиція та протестувальники сприйняли це як спробу підпорядкувати судову систему політичним інтересам. “Це дуже важливий день, адже уряд узяв закон, що є наріжним каменем демократії, і перетворив його на політичну зброю”, – зазначив учасник протесту в Тель-Авіві Роні Мамлюк.

Новий закон є частиною ширшого пакета реформ, які вже спричинили хвилю протестів у 2023 році. Уряд Нетаньягу стверджує, що ці заходи, зокрема обмеження повноважень Верховного суду, необхідні для захисту парламенту від “судового свавілля”. Критики ж переконані, що це спроба послабити незалежність судової системи, ключового стовпа ізраїльської демократії.

Суперечки навколо судової реформи додаються до інших причин невдоволення урядом – від відновлення бойових дій у Газі до нещодавнього звільнення очільника внутрішньої розвідки. Чи зможе суспільство знайти компроміс у цьому протистоянні? Поки що вулиці ізраїльських міст знову наповнюються протестами, а напруга лише зростає.

НОВИНИ